Sleva do 30 % při placení online!

Egejské Turecko a jeho turistické atrakce

Publikováno 11 Leden, 2022

Turecká riviéra nebo Egejské Turecko?

Na našem blogu se většina příspěvků vztahuje k Turecké riviéře a to z toho důvodu, že sídlo české cestovní kanceláře Ahoj Alanya se nachází v nejoblíbenějším turistickém letovisku Turecka - Alanyi.

Turecko je tak velké a bohaté na turistické atrakce, že i na Egejském pobřeží najdete něco pro sebe! Pro turisty je většinou těžké vybrat ideální region pro skvělou dovolenou. Většina turistů vynechává dovolenou na klidném pobřeží Egejského moře a dává přednost oblíbeným středomořským letoviskům. Jsme však toho názoru, že každý by měl alespoň jednou navštívit Tureckou riviéru a Egejskou riviéru, aby poznal výhody a měl srovnání, který kout Turecka bude vhodnější.

Egejské Turecko se od Turecké riviéry liší především klimatem. Na Egejském pobřeží je mnohem příjemnější počasí, není tu takové horko, dusno a teploty nejsou tak otravné jako v letní sezóně na Turecké riviéře.

Kromě toho zelená vegetace, klimatické zátoky, nádherná krajina, tyrkysová barva vody v moři, bohatství památek jsou další přednosti Egejského pobřeží. Ale začněme od začátku!

Egejská riviéra

Také nazývané Tyrkysové pobřeží se nachází na západě Turecka a rozkládá se podél Egejského moře. V současné době zabírá bývalé území Lýkie a starověkého Řecka. Tato část pobřeží zahrnuje taková turistická střediska jako:

 • BODRUM - je to nejoblíbenější prázdninové letovisko v Egejské části Turecka (jihozápad), naproti známému ostrovu Kos. Nedaleko se nachází mezinárodní letiště, přesněji 30 kilometrů, což je pro toto místo další výhoda. Transfer turistů z letiště do hotelů je rychlý a efektivní. Bodrum je docela malé město, ale rozhodně malebné, barvami připomíná Řecko, kde vládne bílá a modrá!

 • MARMARIS - toto turistické letovisko a přístavní město leží na hranici Egejského moře a Středozemního moře. Nedaleko Marmaris se navíc nachází řecký ostrov Rhodos, kam se snadno dostanete trajektem, který denně vyplouvá z přístavu (kvůli pandemiím se plavby mohly změnit). Z jedné strany je tento kraj obklopený horami a z druhé strany mořem, což místu dodává jedinečné kouzlo. Milovníky dlouhých procházek potěší 9 km dlouhá promenáda, která vede do centra města. Nebudou chybět ani atrakce pro milovníky vodních sportů (např. windsurfing, plachtění), které jsou v tomto místě oblíbené díky podmínkám, které zde panují. Kromě toho je Marmaris proslulý svým nočním životem, tedy četnými restauracemi, bary s živou hudbou a kluby, kde se paří až do rána.

 • FETHIYE - to je další středomořské letovisko na jihozápadě Turecka. Toto staré město mohlo nabídnout mnoho památek, bohužel většina památek byla zničena silným zemětřesením v roce 1958. Malé pobřežní městečko ÖLÜDENIZ se slavným zálivem a nejkrásnější pláží v Turecku, která vypadá jako rajská laguna, je od Fethiye vzdáleno 14 km. Zátoka je ze tří stran obklopena horami, má pláže s bílým a zlatým pískem, mírný sestup do moře a úžasnou tyrkysovou barvu vody. V turečtině název města znamená „klidné moře“ a to je pravda! Moře je zde mimořádně klidné a bez vln.

 • CESME - je přímořské turistické letovisko typicky určené k relaxaci. Díky klimatu je ideálním místem pro vodní sporty, jako je windsurfing a kitesurfing. Doporučujeme navštívit tyto oblasti v letní sezóně, protože město nabídne svým turistům mnohem více než v zimní sezóně. Další malá zajímavost - město se z nějakého důvodu jmenuje "Cesme", což v turečtině znamená kašna a fontán se na tomto místě můžete setkat s opravdu velkým množstvím.
 • DIDIM - malé, půvabné turistické městečko s velmi dlouhou promenádou podél moře as četnými restauracemi, kavárnami, obchody, butiky a nočními kluby. Touto turistickou částí města je čtvrť Altinkum, což v turečtině znamená „zlatý písek“, toto jméno bylo spojeno s místními plážemi, které jsou písčité a krásné ve všech směrech. Nejznámější památkou tohoto místa je však Apollónův chrám, kde dříve působilo největší orákulum. Je to také jedna z největších staveb, které kdy staří Řekové postavili. Nezapomeňte prosím na slavný reliéf "Hlava Medúzy".
 • KUSADASI - tento kraj byl kdysi dávno obyčejnou rybářskou vesnicí, mezi turisty nepříliš oblíbenou. Pod vlivem let se však město začalo rozvíjet tak rychlým tempem, že se rybářské městečko proměnilo v další přímořské turistické letovisko. Název města v turečtině znamená „ptačí ostrov“ a odkazuje na malý ostrůvek v centru Guvercin Adasi, na kterém se nachází symbol města, kamenná pevnost. Tvar ostrova připomíná ptačí hlavu. Do přístavu v Kusadasi připlouvají velké výletní lodě s několika tisíci lidí denně! Nejkrásnější pláží je Palm Beach Kusadasi a její délka je 22 km.

 • IZMIR - je to třetí největší město v Turecku a jeden z nejdůležitějších přístavů v této zemi (druhý po Istanbulu). NENÍ to typické turistické letovisko s četnými plážovými hotely a šokujícím počtem turistů, zde budete moci poznat Turecko z trochu jiného úhlu. Izmir je prostě rušná metropole, kde se toho ve dne i v noci děje hodně. Najdete zde zajémavé památky, přímořskou promenádu Kordon, černé restaurace, obchody a kluby, kryt bazar Kemeralti, který stojí za to vidět a mnoho dalších atrakcí.

Atrakce na Egejské riviéře

Níže je uveden seznam nejvýznamnějších a nejoblíbenějších památek a turistických atrakcí na pobřeží Egejského moře, které stojí za to vidět/navštívit:

 • Efez - je to starobylé město, které je jedním z mála nejzachovalejších v Turecku. Starobylé město se nachází v blízkosti rekreačního střediska Kusadasi, pouhých 20 km. Efez byl spolu se svými památkami a různými ruinami zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Mezi nejvýznamnější patří: Artemidin chrám, Celsova knihovna, Herkulova brána, kostel sv. Marii Panny, Arcadian Way a Velké divadlo.

 • Trója – je to pravděpodobně nejlegendárnější město, které lze spojovat s trojskou válkou, kterou popsal ve starořecké básni Homér „Ilias“. Právě v tomto městě se měl odehrát souboj mezi Achillem a Hektorem. Postava dřevěného trojského koně se dochovala dodnes!

 • Gumusluk – malá pobřežní zátoka a rybářský přístav na zbytcích města Myndos, o kterém ne každý slyšel. Místo je známé a navštěvované především obyvateli Turecka. Gumusluk nemá obrovské hotely s možností All Inclusive a dlouhé široké pláže, proto toto místo zná tak málo turistů. co musíte vidět? Rozhodně Králičí ostrov, i když dostat se na něj vyžaduje trochu úsilí, protože musíte chodit ve vodě po kolena.
 • Kaňon Saklikent - jedná se o soutěsku, která je mezi turisty nejoblíbenější turistickou atrakcí pouze v LETNÍ sezóně (duben-říjen), protože v zimě stoupá hladina a soutěska je zatopená. Kaňon je 47 km od Fethiye. Je to nejdelší a nejhlubší soutěska v celém Turecku, dlouhá 18 km – vysoká a velmi úzká.
 • Národní park Dilek – nazývaný také obyvateli parku Milli. Nachází se 25 km od letoviska Kusadasi a jeho rozloha zaujímá 25 000 hektarů. V parku můžeme vidět písečné a skalnaté pláže s průzračnou vodou, kaňony a jeskyně. Je to ideální místo pro lidi, kteří mají rádi dlouhé túry a příroda pro ně není hrozná.
 • Pergamon – starověké ruiny Pergamonu se nacházejí v nejkrásnějším helénistickém městě Bergama, v provincii Izmir, která byla založena v 8. století před naším letopočtem. Právě zde se nacházelo nejdůležitější centrum kultury a vědy. Co na tomto místě musíte vidět? Nejdůležitějšími body jsou: Pergamonská knihovna, Divadlo (pro 10 000 diváků), Athénin a Trajánův chrám, základna Velkého Diova oltáře, Červená bazilika a Archeologické muzeum. Starobylé ruiny Pergamonu byly v roce 2014 zapsány na seznam světového dědictví UNESCO
 • Pamukkale a Hierapolis - to je nejoblíbenější turistická atrakce mezi turisty, ale i mezi obyvateli Turecka. Nebudeme toho příliš psát, protože vše, co souvisí s Pamukkale, je popsáno v samostatném příspěvku na našem blogu.

Turecko je velmi bohatá země na přírodní, historické a kulturní hodnoty. Proto je na Egejském pobřeží a na Turecké riviéře k vidění tolik turistických atrakcí, že by se to dalo vyměňovat a vyměňovat.

Dovolte nám, abychom vám pomohli a poznejte Turecko s námi - s nejlepší českou cestovní kanceláří na Turecké riviéře Ahoj Alanya

VÝLET DO PAMUKKALE S NAŠÍ KANCELÁŘI

pay with iyzico methods