Sleva do 30 % při placení online!

Je Turecko v Evropě?

Publikováno 28 Prosinec, 2021

Jedna země, dva kontinenty...

Turecko se léta těší neutuchající oblibě mezi turisty, a to nejen z Česka. Za svou atraktivitu vděčí nejen slunečnému počasí a obrovskému výběru hotelů s možností All Inclusive, ale také kultuře a nespočtu památek a míst, které je třeba na dovolené navštívit. Je jich tolik, že často jeden nebo dokonce dva zájezdy na dovolenou nestačí, abyste viděli vše, co bylo naplánováno. Bohatství této země není náhodné! Za toto množství různých historických památek vděčí Turecko především své poloze.

Pro většinu z nás je Turecko zemí tak exotickou, že nemůžeme uvěřit, že část této obrovské země se nachází v Evropě, blíž, než byste si mysleli.

Jedinečná poloha Turecka

Kde se nachází Turecko? Jaký kontinent? Odpověď na tuto otázku je poměrně ošemetná... Turecko je jednou z mála zemí světa, která se nachází na dvou kontinentech – Asii a Evropě! Naprostá většina Turecka samozřejmě leží v Asii, na poloostrově zvaném Malá Asie. Evropská část, známá jako Thrákie, zaujímá pouze 3 % rozlohy země. Evropu od Asie odděluje malé vnitrozemské Marmarské moře a dva slavné průlivy: Bospor a Dardanely.

Celková rozloha Turecka je 783 562 km² (z toho 23 764 km² v Evropě). Země je rozdělena do 81 provincií, přičemž největšími městy jsou Istanbul, Ankara a Izmir. Turecko je tedy obrovská a velmi rozmanitá země. Jako jedna z mála se navíc může pochlubit tím, že leží na čtyřech mořích. Černé moře, Marmarské moře, Egejské moře a Středozemní moře obklopují Turecko ze tří stran.

Turecko a bývalá Osmanská říše má díky své poloze v regionu velmi silnou pozici. Připomeňme, že tudy vedla slavná „Hedvábná stezka“ – bývalá obchodní stezka spojující Čínu s Blízkým východem a Evropou. Z východu se vozilo zejména hedvábí, železo a papír. Zlato, parfémy, šperky, hrozny a plodiny byly přepravovány na východ.

Trasa křížových výprav, zahájených papeži evropskými rytíři ve středověku, vedla také přes bývalou Konstantinopol (dnešní Istanbul).

Turecko se nachází v Evropě a Asii zároveň

Samozřejmě nelze ignorovat velmi důležitý strategický a politický aspekt, který je do značné míry dán pozicí Turecka. Pro mnoho Evropanů to bylo poprvé, kdy vypuknutí migrační krize přitáhlo zeměpisnou polohu. Tato země však po staletí hraje v regionu Blízkého východu velmi důležitou roli. Osmanská říše a později Turecká republika byly branou mezi Východem a Západem. Od počátku 20. století tuto strategickou polohu realizovaly světové mocnosti jako Spojené státy americké a Rusko. Bohužel země sousedící s Tureckem nejsou považovány za stabilní – politicky i ekonomicky

  • V Evropě jsou to: Řecko a Bulharsko
  • V Asii: Sýrie, Irák, Írán, Ázerbájdžán, Gruzie a Arménie

To však Turecku pomáhá plnit jeho roli lídra v regionu.

Většina turistických letovisek v Turecku je v ... Asii

Většina oblíbených míst českých turistů se přirozeně nachází na asijském kontinentu. Nejznámější turecká letoviska se nacházejí na pobřeží Středozemního moře, a proto je tato oblast známá jako Turecká riviéra. Najdeme zde Alanyi, Side, Belek a Kemer a trochu jiné, „městské“ atrakce poskytne hlavní město celého regionu – Antalya. Všechna města v této oblasti nabízejí velmi rozmanitý výběr hotelů různých standardů a samotná města, zejména 60 km vzdálená perla riviéry - Alanya a Side, nabízí také mnoho památek, které lze navštívit společně s naší českou cestování kanceláří Ahoj Alanya.

NABÍDKY NAŠICH ZÁJEZDŮ

Rekreanti také rádi tráví čas u Egejského moře. Tato část Turecka je domovem takových prázdninových letovisek jako Bodrum, Marmaris, Cesme, Didim a Kusadasi. Klima je zde o něco chladnější než na Riviéře, je zde i větrnější, čímž je turistická sezóna o něco kratší než například v Alanyi.

Černé moře - uzavírající Turecko ze severu, nenabízí tak rozsáhlou turistickou infrastrukturu a ani samotní obyvatelé ho nevnímají jako dobré místo pro trávení dovolené. Stojí za to tam však vyrazit, když ne na pláže, navštívit dvě nejvýznamnější města regionu – Trabzon a Samsun. Milovníci historie a přírody by tuto část Turecka při plánování cesty rozhodně neměli přehlédnout.

Město na dvou kontinentech – Istanbul

Když vezmeme v úvahu polohu Turecka, nelze nezmínit Istanbul. Mnoho zdrojů uvádí, že je to jediné město na světě, které se nachází na dvou kontinentech. Ve skutečnosti existuje ještě jedno takové město - ruský Magnitogorsk, které se však s mohutnou metropolí na Bosporském průlivu nedá srovnávat. Jedině v Istanbulu zažijeme jedinečný pocit, kdy z paluby lodi houpající se na vlnách Bosporu vidíme vpravo Asii a vlevo Evropu. Bývalý Konstantinopol, Istanbul, nadále ve velkém přitahuje cestovatele z celého světa.

evropská část Turecka

Pokud evropská část tvoří pouhá 3 % rozlohy země, měli byste tuto část při plánování cesty do Turecka úplně vynechat?

Ne nutně, protože i zde najdeme mnoho atrakcí, které dokážou vzbudit náš obdiv. Především stojí za to zůstat ve městě Edirne. Můžeme zde vidět především mešity a sultánské paláce, ohromující svou majestátností a bohatou výzdobou. Mnohé z nich jsou historické budovy, pocházející ze čtrnáctého a patnáctého století, kdy bylo město hlavním městem expandující Osmanské říše.

pay with iyzico methods