Víte že díky Turecku získala káva popularitu po celém světě? Odkud to víme?
Hodně důkazů hovoří o tom, že mnoho prodejců ve světě začalo exportovat kávu z Turecka v roce 1600. Do jakých krajů?
Vraťme se do časů přítomných :)
Turecká káva
Často jsme slyšíme větu jako "udělejme si Turka neboli kávu po Turecku" proč tomu tak vlastně je?
Za časů osmanských káva už byla velmi známá, takže bylo vyzkoušeno mnoho způsobů jej pražení. Jedním ze způsobů bylo například mletí kávových zrn v hmoždírně a z toho vznikl speciální „prášek“ připravovaný s vodou ve speciálním džbánku, který nyní nazýváme džezva. Nepochybně to je nejstarší metoda pražení kávy a nejvíce používaná. Takový způsob připravování kávy můžeme vidět ve více místech v Turecku a také v tradičních kavárnách například v Istanbulu. (V dnešní době si již na trhu můžeme vybrat z mnoha druhů džezví jak klasických, tak elektrických různých značek).
Pražená káva v písku
Velmi zajímavým způsobem přípravy kávy je...vaření kávy v písku! Džezvu s kávou umístíme na rozehřátý drobný písek. To zajišťuje nejvyváženější ohřívání vody a vyváženou teplotu džezvy, díky čemuž je káva připravována v tom samém tempu. Vzniká tak vynikající chuť s neodolatelnou aromou. Pokud byste ji chtěli vyzkoušet, zeptejte se v kavárně. "kumda kahve".
Pije se káva v Turecku vždy jen s cukrem?
Káva s cukrem či bez má své obdivovatele. O tom, že káva s cukrem se v Turecku připravuje téměř vždy, však není pochyb. Můžeme tak sledovat vaření kávy metodou populární nejen v Turecku, ale také v Řecku či Íránu. V Turecku se nás při objednávce kávy zeptají, jestli ji chceme „sade“ - bez cukru, nebo „orta“ - jemně oslazenou. Milovníci sladké chuti by si měli objednat kávu „şekerli“ - která je prostě sladká. Cukr se přidává do kávy během vaření - tedy vaření v džezvě, protože káva nalitá do šálku by se už rozhodně neměla míchat! Každý druh turecké kávy má své příznivce.
Rozpustná káva v Turecku
I když se v Turecku samozřejmě dá najít mnoho druhů kávy a v Turecku se pije i instantní káva, nepatří však mezi tak oblíbené a pije spíše z nouze a nedostatku času. Osobně jsem se s takovým návrhem v kavárně ještě nesetkala. Stále oblíbenější jsou však kavárny v Turecku, kde můžeme dostat kávu populární iv Evropě: z různých espresso kávovarů, v různých typech, z různých druhů zrn z celého světa. Turecko není jen turecká káva a černá "neska" :)
Také stojí za to vědět, že čerstvě namletá káva je mnohem zdravější a obsahuje léčivé vlastnosti! Často se můžeme setkat s tvrzením, že káva je nezdravá a je třeba ji pít v omezeném množství, proto je dobré si ji připomenout. Pojďme se tedy blíže podívat na jeho prospěšné vlastnosti! Pojďme se tedy podívat na její prospěšné vlastnosti.
Jaké jsou nedůležitější vlastnosti kávy?
Studie ukazují, že pokud se káva konzumuje s mírou, může přispět k dobrým ůčinkům na naše tělo. Pití čerstvě namleté kávy, přispívá ke snížení rizika předčasného ůmrtí, vzniku srdečně-cévních onemocnění, pomáhá při látkové přeměně, cukrovce II.typu a některým druhům rakoviny.
Recept na tureckou kávu:
Jak se připravuje turecká káva?
Do džezvy si nasypte lžičku kávy, pokud máte raději sladkou, tak jednu lžičku cukru, přidat můžete i kardamon a skořici, díky kterým káva získá úžasné aroma - tak se vaří ve východním Turecku. Vše důkladně promíchejte, nalijte studenou vodu a dejte na mírný oheň. Po zahřátí vody a napěnění kávy ji můžeme opatrně nalít do šálku, aby kávová usazenina zůstala na spodu džezvy. A teď si můžete vychutnat pravou tureckou kávu!
Pokud je káva uvařená správně, na vrchu se vytvoří pěna, kterou před zalitím kávy můžeme dát do šálku lžičkou. Dobrá pěna je důkazem dobře uvařené kávy!
Samozřejmě že k čerstvě uvařené kávě je ideální podávat sladkou tureckou baklavu neboli tzv. turecké lokum. Skoro v každé kavárně dostanete ke kávě pecku lokumu spolu s čerstvou podávanou vodu, která by se měla pít před degustací kávy a také očistit chuťové buňky.
Doufáme, že těmto krátkým příspěvkům jsme Vám alespoň trochu přiblížili historii a přípravu kávy a Vy, kteří jste ji ještě neochutnali to v nejbližší době napravíte! :)
Dobrou chuť!