Sleva do 30 % při placení online!

Co to je Ayran? Recept

Publikováno 16 Prosinec, 2022
 Co to je Ayran, odkud pochází a jak se připravuje
 
Slyšeli jste už slovo ayran? Nebo se možná ptáte, co to je a co znamená? V nejnovějším příspěvku vám prozradíme, co to je a proč po něm Turci často sahají.
 
Ayran (ajran) není nic jiného než jeden z nejoblíbenějších nealkoholických nápojů v Turecku, hned vedle slavného čaje nebo kávy! Překvapeni? Myslíte si, že takový nápoj lze koupit jen v restauraci? To se mýlíte! Najdete ho v každém obchodě, restauraci, ale snadno si ho připravíte i doma. 
 
Odkud pochází nejlepší Ayran?
 
Přestože si tento nápoj může připravit doma každý, nejlépe prý chutná v malém městečku Susurluk, které leží asi 100km od města Bursa. Vzhledem k tomu, že místní jsou přesvědčeni, že jejich ayran je nejlepší, každé září pořádají místní lidový festival s názvem: Ayran, Kültür ve sanat festivali
 
 
 
Turci hluboce věří, že ayran je dobrý opravdu na všechno! Během rozhovorů s nimi můžete zjistit, že ayran je lepší než voda, proč? Říká se totiž, že je to nejlepší hasič žízně. Turci hluboce věří, že ayran je dobrý doslova na všechno! Je také dobré vědět, že ayran je skvělý pro trávicí systém, zejména při konzumaci těžkých a grilovaných jídel. Obsahuje přírodní bakteriální kultury, podporují trávení a zjemňují pikantnost jídel. Turci k objednaným pochoutkám pijí téměř vždy tento jogurtový nápoj, už jen kvůli výše uvedeným vlastnostem se vyplatí připomenout. 
 
 
Je ideální i pro lidi, kteří drží dietu, pro svoji nízkou kalorickou hodnotu, vysoký obsah bílkovin, soli a minerálů jako je fosfor a vápník. Díky tomu posiluje tělo. Pokud hledáte přírodní probiotikum, bude skvělé i pro lidi, kteří navštíví Turecko a mají citlivý trávicí systém pro změnu bakteriální flóry nebo pikantnost jídel. Stačí vypít sklenici ráno před snídaní nebo k hlavnímu jídlu (oběd nebo večeře) a můžete se cítit klidněji. 
 
Recept na Ayran 
 
Jelikož o jeho vlastnostech víme už všechno, možná jste zvědaví, jak ho připraviř a v jakém poměru. Níže vám představujeme jednoduchý domácí recept.
 

Ingredience:

  • 1 sklenice jogurtu
  • 1 sklenice vody
  • špetka soli

Pozor! Všechno musí být dostatečně schlazené.

Spůsob přípravy 

Nejlepší je pokud všechny ingredience vymícháte tak, aby byla na vrchu pěna. A to je všechno! Máte hotovo :) Pokud máte radi mátu, můžete přidat už do hotového nápoje několik lístků, chutná tak jěště lépe.

V Turecku sa tento nápoj podává v ozdobné sklenici (vypadá trochu jako krýgl na pivo), nebo v mosazné nádobě ve tvaru tupilánu s pěnou, která se vytvořila během jeho přípravy.  

Turecký ayran bychom mohli chutí přirovnat k našemu kefíru. Oba nápoje mají velmi příznivý účinek na zdravotní systém, jsou uklidňující, osvěžující a především zdravé! Pokud plánujete jít do Turecka, vyzkoušet tento nápoj, je povinností každého turisty. Pamatujte si hlavně, že nejlépe chutná s kebabem. 

Turecký ayran bychom mohli přiřovnat k našemu kefíru. Oba nápoje mají velmi příznivý účinek na zdravotní systém, jsou uklidńující, osvěžující a především zdravé! Pokud plánujete jít do Turecka, vyskoušet tento nápoj je povinností každého turisty. Pamatujte si hlavně, že nejlépe chutná s kebabem

 

S pozdravem  

 

AhojAlanya

pay with iyzico methods