Sleva do 30 % při placení online!

Jaká je zima v Turecku?

Publikováno 21 Prosinec, 2021

Zima v Turecku

Zima v Turecku? Je to vůbec možné? Turecko si pro většinu lidí může spojovat s věčnými prázdninami a horkými léty, opalováním na břehu vyhřátého moře, popíjením drinků u bazénu a zaručeným počasím bez srážek. Pokud si myslíte, že takhle budou vypadat prázdniny i v zimě, musíme vás trochu zklamat!

Čtyři roční období jsou také v Turecku, ale podle místních obyvatel žijících v turistických regionech jsou pouze dvě roční období: LÉTO a ZIMA jako poslední, tedy letní sezóna (duben až říjen) a zimní sezóna (listopad až březen) .

Zima v každém jiném regionu v Turecku bude jiná díky tomu, že je zde až 5 klimatických pásem. V jižní části Turecka, tedy na Turecké riviéře, není zima tak krutá, jak byste čekali, ale čím dále na severovýchod, tím je chladněji. 

Zima na Turecké riviéře

Vzhledem k tomu, že naše sídlo se nachází v Alanyi na Turecké riviéře, což je nejteplejší region, pokusíme se v pár větách popsat, jak vypadá zima na tomto místě.

Oh... Alanya! Je to nejoblíbenější turistické letovisko mezi turisty. Zima se v této oblasti objevuje náhle a prudce, po horkých měsících v letní sezóně přichází den, kdy teplota klesne i o 10 stupňů! Představte si, že jeden den je přes den 28 °C a druhý den klesne na 18 °C. Šok pro tělo i šatník, protože najednou musíte ze šatníku vydolovat pár dlouhých měsíců nepoužité teplé oblečení!

V zimě je průměrná teplota vzduchu přes den 15 stupňů a v noci může klesnout až na 7 stupňů. Na druhou stranu teplota vody v moři se pohybuje od 18 do 20 °C. Můžete pozorovat i odvážlivce plavající se v moři, jsou to většinou turisté, protože pro místní obyvatelstvo je nepředstavitelné plavat se v moři v zimě!

Prosinec a leden jsou dva měsíce s nejintenzivnějšími srážkami a mohou trvat až několik dní. Když v centru města prší, může to znamenat, že v pohoří Taurus sněží! Sluší se připomenout, že počasí v Alanyi není nikdy jisté, je proměnlivé jako těhotná žena:) Předpověď počasí předpovídá bouřky a deště na celý den a sluníčko opravdu svítí a prší jen občas nebo celý den neprší , pouze v noci.

Je v Alanyi sníh?

Bohužel v Alanyi v zimě neuvidíte sníh! Je velmi malá šance, že to bude, a i když spadne, roztaje se ve vzduchu. Zima v tomto kraji připomíná naše české jaro.

Chcete vidět sníh v Alanyi během zimní sezóny? Stačí vyjet do pohoří Taurus a po 40 minutách můžete obdivovat sníh ležící na krajnicích, ale až po 2 hodinách jízdy křivolakými uličkami se dostanete na místo, kde je opravdová zima se spoustou sněhu. Toto místo se nazývá „Çayarası Yaylası“. Obyvatelé Alanye a okolí přijíždějí na toto místo, aby si udělali piknik, grilovali a strávili celý den hraním ve sněhu a sjížděním kopců! Pak se každý dospělý promění v malé dítě radující se z maličkostí :)

Ještě malá zajímavost: Radnice v Alanyi každoročně přiváží s náklaďákem sníh z hor a rozhazuje ho v centru města, obvykle v přístavu, aby si děti mohly hrát na sněhu. Pro děti je to největší atrakce!

Sníh v Turecku

Turecko je známé nejen svým slunečným počasím a turistickými středisky na malebné Turecké riviéře nebo pobřeží Egejského moře, ale také svými zasněženými divy.

Myslíte si, že v Turecku nejsou místa, kde by se dalo lyžovat nebo snowboardovat? Tato země každým rokem překvapuje víc a víc. Během zimní sezóny se Turecko stalo ideální destinací pro lidi, kteří milují zimní sporty. Turecko je obrovská, hornatá a rozmanitá země, takže i zde najdete spoustu sjezdovek.

Lyžařská střediska v Turecku

Pro lidi, kteří by chtěli lyžovat a strávit skutečnou zimu v Turecku, doporučujeme lyžařská střediska jako:

  • Uludağ - ideální místo pro milovníky bílého šílenství! Uludag je považován za nejoblíbenější, exkluzivní lyžařské středisko v celém Turecku, protože sem jezdí celebrity, herci, politici z Turecka a Ruska, lidé z Dubaje. Centrum se nachází mimo město Bursa. Sezóna zde trvá 5 měsíců, ale nejlepší podmínky jsou od ledna do března
  • Palandöken - nejklidnější lyžařské středisko vhodné pro páry i rodiny s dětmi. Tento nejvyšší bod Turecka se nachází v Erzurum a má širokou škálu 4 a 5hvězdičkových hotelů. Je vhodným místem pro mezinárodní olympijské hry, protože pojme až 32 000 lidí a má až 3125 metrů sjezdovky.
  • Sarikamiş - Toto lyžařské středisko se nachází v okolí města Kars (55 km). Je to jedno z nejextrémnějších letovisek. Vlhkost je nízká a je zde krystalický sníh, který můžete vidět jen v Alpách a sněhové vločky neztrácejí svou původní podobu. K dispozici je 5 sjezdovek o celkové délce 12 kilometrů.
  • Kayseri - nejstarší město Anatolie, ležící na úpatí vyhaslé sopky Erciyes, která je 3917 m n.m. Středisko má nejdelší sedačkovou lanovku v Turecku a 32 sjezdovek různé obtížnosti. Zimní sezóna zde začíná od prosince do března.
  • Karatepe – Toto lyžařské středisko se nachází u jezera Sapanca, pouhých 120 kilometrů od Istanbulu. Je to docela oblíbená destinace, zejména mezi studenty žijícími v Istanbulu a okolí. Místní sem rádi jezdí na víkendy! Středisko nabízí velký výběr různých sjezdovek, což je ideální místo pro profesionály i vyznavače zimních sportů.
  • Kartalkaya - na závěr představujeme lyžařský areál ve městě Bol, který je díky poměrně extrémním sjezdovkám určen především pro sportovce a profesionály. Středisko má 21 tras různé obtížnosti. Je zde speciální trať, která byla naplánována podle evropských norem. Kartalkaya je perfektní místo pro snowboarding a sníh zde dosahuje až 3 metrů!

Vyplatí se přijet v zimě na dovolenou do Turecka?

Jako místní cestovní kancelář v Turecku dostáváme od našich turistů spoustu dotazů, např.: vyplatí se přijet do Turecka v zimě? Bohužel je to dost individuální záležitost, protože jedna část lidí se raději vyhřívá na pláži, když je teplota přes 30 stupňů, a druhá část tráví čas aktivně při prohlídkách bez tropického klimatu. Pokud se tedy chcete koupat v teplém moři a ohřát se, zimní sezóna v Turecku není nic pro vás.

Zima v Turecku je ideální čas k návštěvě! Ano, v tomto období se snižuje počet fakultativních výletů, ale stále jsou výlety, které se vyplatí o prázdninách v zimě vyrazit. Zájezdy v tomto období mají své výhody! V zimě je zde méně turistů, a tím - méně času stráveného ve frontách na nejvýznamnější turistické atrakce. Představte si vápencové bazény v Pamukkale pouze pro vaše výhradní použití :)

Pokud se rozhodnete přijet do Turecka v zimě, zveme vás, abyste toho využili

pay with iyzico methods