Sleva do 30 % při placení online!

Dovolená v Turecku nebo jsou tady Vánoce?

Publikováno 14 Prosinec, 2021

Slaví se v Turecku Vánoce?

Blíží se prázdniny…

Často od vás dostáváme dotazy ohledně Vánoc v Turecku. V dnešním příspěvku naplňujeme vaše očekávání a povíme vám, jak u nás tato zvláštní doba vypadá.

Mnohým se může zdát zvláštní, že se vůbec dá mluvit o Turecku, kde je v kontextu Vánoc dominantním náboženstvím islám. V křesťanské tradici je to svátek připomínající narození Ježíše Krista a je třeba připomenout, že tuto postavu znají muslimové po celém světě, také v Turecku. V islámu je považován za proroka a předpovězený Mesiáš. Korán uznává důležitost jeho učení a také vyzývá k čekání na jeho návrat. Ale ... to neznamená, že muslimové oslavují příchod Ježíše na svět!

Vánoční svátky v Turecku

V Turecku NENÍ oficiální vánoční čas. Na druhou stranu sem vánoční tradice pašují četní cizinci žijící v této zemi, kteří si konec roku nedokážou představit bez stromečku, Mikuláše a vánočních písní. Vypadá to velmi různě, samozřejmě podle toho, v jakém regionu Turecka se o prázdninách nacházíme. Nejvíce jsou samozřejmě vánočnímu šílenství „vystaveny“ západní regiony země, velká města a turistická letoviska, protože právě zde je nejvíce lidí, kteří tento svátek slaví.

Turecký trh poptávce vychází vstříc, a tak zde v předvánočním období najdete vánoční ozdoby: lampy, cetky, vánoční stromky, čokoládové Mikuláše a další potřebné doplňky a nákupní centra v Istanbulu, Ankaře nebo dokonce v Alanyi nebudou moc odlišné od těch v Evropě. Při nakupování vás budou provázet girlandy světel, ozdobené vánoční stromky a vánoční hity z reproduktorů.

Dárky jsou, ale... později

Je však třeba připomenout, že pro Turky je naše oslava spojena především s koncem roku. Nazdobený stromeček je pro většinu z nich symbolem Nového roku, nikoli Vánoc a dárky zde dostaneme i 31. prosince, nikoli 24. prosince. Obyvatelé Turecka se na nás proto občas dívají divně, proč slavíme 24. prosince a ne na Silvestra ... :)

Turecký výlet na Vánoční bazar

Rok od roku jsou stále populárnější také vánoční bazary pořádané kolem poloviny prosince, nazývané Noel Pazari v Turecku. Můžeme je potkat například v Alanyi, Antalyi nebo Izmiru. Zdálo by se, že jsou zaměřeny pouze na cizince a křesťany, kteří slaví svátky, ale také na velké množství Turků – a to s celými rodinami!

Během takového trhu mají místní komunity, možnost prezentovat a prodávat domácí výrobky, včetně vánočních ozdob, pokrmů nebo teplého svařeného vína, a koncertů jsou také organizovány, včetně vánočních písní. Je to skvělá příležitost pozorovat, že i naše tradice může být zajímavá pro tolik lidí z různých kultur a že to nekončí oslavami jen mezi krajany.

Turecký přístup k Vánocům může být samozřejmě velmi odlišný. Většina lidí to bere se zdvořilým zájmem a navodí jim sváteční atmosféru a samozřejmě se najdou i tací, pro které bude umístění ozdobeného vánočního stromku v domácnosti téměř pokusem o vlastní víru. Jako všude, kolik lidí, tolik pohledů.

Jak se slaví Vánoce v Turecku s tureckým manželem.

Jak slaví Češka se svým tureckým manželem?

Hned na začátek musím podotknout, že můj manžel, přestože pochází z Turecka a vyrostl v místní kultuře, má ke svému náboženství velmi liberální přístup, není to člověk, který by místním přikládal velký význam, svátky a s nimi spojené diktáty a zákazy . Jeho rodina neviděla žádné překážky, abychom se vzali a žili spolu, měla jsem dojem, že je dokonce potěšilo, že se nerozhodl vzít si tureckou ženu. Obvykle jsme jezdili na Vánoce do Česka, ale ne vždy je to možné, jako například loni, kvůli pandemii. I letos jsme se rozhodli zůstat v Turecku a to kvůli škole naší dcerky.

Vánoce tedy slavíme v Turecku podobně jako v Česku.  Snažím se v domě navodit trochu sváteční atmosféry, takže samozřejmě nechybí ani vánoční stromeček a dekorace. Večeři dělám 24. prosince, aby alespoň do jisté míry připomínala štědrovečerní večeři, je to docela jednoduché, vzhledem k tomu, že kapra nejím, koupíme jinou rybu, udělám bramborový salát a i řízky. Doma máme k dispozici i české televizní programy, takže nechybí ani vánoční pohádky :D Jediné co je tedy jiné je počasí. Minulý rok jsme měli na Štědrý den 20 stupňů a myslím, že letos to bude podobně. 

Přejeme všem Krásné Vánoce.

pay with iyzico methods