Turecká vlajka
Jedna z prvních věcí, kterých si můžete všimnout po příjezdu do Turecka, je červenobílá vlajka vlající ve větru téměř všude: na letišti, v obchodech, kancelářích, na pláži, na balkonech, v autech, na pohřbech lidí, kteří položili život za vlast, a dokonce se malovala i vysoko v horách. Téměř každý turista ví, jak vypadá turecká vlajka.
Důvodem je, že Turecko je nacionalistickou zemí již od dob Atatürka (prvního prezidenta Turecké republiky). Proto se s ní zachází naprosto stejně jako se staršími lidmi, s náležitou úctou a důstojností. Na pozdrav mladí lidé vezmou ruku a poté si ji přiloží na čelo. Přesně to samé se děje s tureckou vlajkou. Znevážení vlajky ať už pošlapáním nebo opliváním je trestným činem.
Den vlajky, tedy Den nezávislosti, připadá na 23. dubna. V rámci oslavy tohoto svátku jsou na hlavních náměstích měst a obcí vyvěšeny vlajky symbolizující Turecko v celé historii.
V roce 2020, během Dne nezávislosti, se domácí letecká společnost Turkish Airlines rozhodla vytvořit na nebi největší vlajku Turecka na světě. Piloti letadla zvolili trasu, která bude nejblíže odrážet tvar prvků turecké vlajky (půlměsíc a hvězda).
Historie turecké vlajky
V dobách prvních národů turkmenského původu, tedy seldžuckých Turků, byla vlajka bílá. Jejich nástupci, osmanští Turci, uctívali a slavili zelenou vlajku (zelená je barva islámu) se třemi půlměsícími symbolizujícími kontinenty zajaté Sulejmanem Velkolepým (Evropa, Afrika a Asie). Současná podoba turecké vlajky pochází z roku 1844, ale byla oficiálně přijata a uznána Tureckou republikou 5. června 1936.
Turecko, vlajka, jak byla vytvořena? Co říká legenda?
Vytvoření vlajky je spojeno s legendou o dobytí Murata I., který v roce 1389 vyhrál bitvu o Kosovo. Po urputných bojích vyhráli turečtí vojáci proti zastoupeným silám aliance vč. albánskými, bulharskými a chorvatskými jednotkami. Ve válce zahynulo mnoho vojáků na každé straně, takže kosovské údolí bylo naplněno jejich krví.
Mezi válečnými zajatci byl šlechtic Milo Oblic, který chtěl políbit ruku Muratovi I. a stát se muslimem. Oklamal ho a pobodal. Výsledkem bylo, že sultánova krev tekla po táboře a spolu s krví vojáků vytvářela hladinu červeného jezera, ve kterém se v noci odrážely hvězdy a půlměsíc, což může být spojeno s hlavním symbolem Islámu. Nástupce Murata II. se je rozhodl postavit pod státní vlajku.
Je zajímavé, že v Koránu ani v jiných náboženských zdrojích není žádná zmínka o hvězdách a půlměsíci. Mají dlouhou předislámskou historii odkazující na byzantské časy, jejíž patronkou byla Artemis - bohyně lovu, znázorněná s korunou a lukem. Proto si Byzantinci před staletími vybrali za symbol tohoto města tvar půlměsíce. Hvězda byla naopak přidána jako symbol slunce nebo ranní hvězdy. Jsou i tací, kteří tvrdí, že islámská hvězda má křesťanské kořeny. Za zmínku také stojí, že samotné město Konstantinopol (dnešní Istanbul) bylo zasvěceno Panně Marii, kterou římský císař nazýval mořskou hvězdou.
Význam prvků vlajky Turecka
V současnosti jsou jednotlivým prvkům turecké vlajky přiřazeny následující významy:
Pokud byste se chtěli dozvědět více o Turecku, zveme vás k návštěvě naší české cestovní kanceláře Ahoj Alanya. Naši zkušení průvodci během výletů vyprávějí mnoho zajímavých příběhů spojených s Tureckem a také mnoho zajímavostí ze života v této zemi.
Připomínáme – naše sídlo se nachází v turistickém středisku ALANYA, ale pořádáme výlety z celé Turecké riviéry. Stačí nám napsat a my vám rádi pomůžeme! :)
Podívejte se na naše nabídky zájezdů!