Sleva do 30 % při placení online!

Hlavní město Turecka – tehdy a dnes

Publikováno 23 Listopad, 2021

Istanbul nebo Ankara – jaké je hlavní město Turecka?

Odpověď na otázku o hlavním městě Turecka je pro mnoho lidí skutečným problémem a obvykle vyžaduje chvíli zamyšlení. Zdálo by se, že turisté z Česka, kteří Turecko navštěvují již řadu let, by takové základní informace měli znát. Ve skutečnosti je však Istanbul označován za hlavní město této obrovské země. Není to až tak překvapivé vzhledem k pověsti tohoto města – hlavního města tří říší (Římské, Byzantské a Osmanské), města spojujícího dva kontinenty, brány do Asie.

Ankara je hlavním městem Turecka

Mezitím se Ankara ve stínu této okouzlující metropole rychle rozvíjela, čehož si mnozí všimli, až když ji první prezident Turecké republiky Mustafa Kemal Atatürk v roce 1923 učinil hlavním městem. Jak se to stalo a proč byla tato změna tak důležitá pro moderní turecké dějiny?

Jak se Ankara stala hlavním městem Turecka?

Po porážce 1. světové války Osmanská říše padla a velká část jejího území se dostala pod kontrolu spojeneckých sil. Velká Británie, Francie, Itálie a Řecko hodlaly tato území rozdělit mezi sebe. Lídr národního hnutí Mustafa Kemal Atatürk se s tím nehodlal smířit. Byl to on, kdo spolu s vojáky bývalé říše získal zpět okupovaná území a díky jeho diplomatickému úsilí se podařilo stanovit současné hranice Turecka. V roce 1920 také založil Ankaru. V tomto městě tehdy působilo Velké národní shromáždění Turecka, kemalistická vláda a generální štáb Národních sil.

Ihned po vítězství ve válce za nezávislost oznámil nově vytvořený parlament založení Turecké republiky. Tehdy se Ankara stala HLAVNÍM MĚSTEM STÁTU, což přispělo k dalšímu rozvoji města, ve kterém dnes jen těžko poznáte provinční město, kterým bývala.

Přesun hlavního města do Ankary měl následující rozměry:

  • praktické - město se nachází v centrální části země, což usnadňuje přístup k důležitým státním institucím pro obyvatele celé země
  • symbolická – tato změna měla znamenat zrod moderní, silné republiky, která se odřízne od dědictví Osmanské říše a postaví se na vlastní nohy.

Dnešní hlavní město Turecka

Ankara je dnes velmi důležitým bodem na mapě Turecka, a to především z hlediska administrativy. Sídlí zde všechny nejdůležitější státní instituce, ambasády a konzuláty. Pohyb po Ankaře není podobný toulkám se úzkými a klikatými uličkami Istanbulu. Najdeme zde především široké bulváry a přehledné uliční uspořádání. Hlavnímu městu Turecka se ale turisté většinou vyhýbají, protože nemá smysl vyhledávat velkolepé památky a místa s dlouhou historií. Stojí však za to se tam vydat, protože toto moderní město, na rozdíl od zdání, má co nabídnout.

Co v Ankaře stojí za vidění?

  • Muzeum anatolských civilizací – Oblast kolem Ankary byla kolébkou mnoha civilizací, někteří archeologové se domnívají, že právě zde lze nalézt nejstarší stopy osídlení Chetitů a Frygů. Samotné muzeum je jedním z nejoblíbenějších v celém Turecku. Po celé zemi jsou vykopány exponáty, především z období paleolitu.
  • Citadela - Strukturu určenou k ochraně města před kdysi poměrně častými invazemi, tedy Ankara Kalesi, najdete v centrální části města. Pro hrad jsou charakteristické silné zdi a mohutné věže a z vrcholu je působivé panorama celého města. Uvidíme také hodinovou věž a obytnou část, kde žili obchodníci.

  • Mešita Kocatepe – největší mešita v Ankaře a třetí největší mešita v Turecku. Nachází se v samém centru města, takže ho nelze minout. Postavena a vyzdobena jako Modrá mešita v Istanbulu. Pojme až 24 000 lidí.
  • Anitkabir - Bezesporu nejdůležitější místo Ankary a srdce celého hlavního města. Mauzoleum Mustafy Kemala Atatürka, zakladatele a prvního prezidenta Turecké republiky, bylo postaveno 9 let od roku 1944. Není to jen místo jeho odpočinku, ale také muzeum. Sbírka je velmi působivá a při návštěvě dalších místností poznáme Ataturkovy působivé úspěchy.

Turecko, země mnoha hlavních měst

Dnešní Turecko je díky své velikosti a poloze po staletí domovem mnoha kultur a několika mocných mocností. Která turecká města byla v minulosti nazývána hlavním městem?

  1. Trapezunt – ležící u Černého moře (dnešní Trabzon) je bývalým hlavním městem říše Trapezuntu, posledním útočištěm křesťanů v Malé Asii. Do roku 1923 obývali převážně Řekové. Za návštěvu stojí kostel Hagia Sophia, postavený podle vzoru stejnojmenného chrámu z Istanbulu. Naleznete zde také ruiny tvrze a císařského sídla z 12. století.
  2. Tars – nachází se v jižním Turecku, u Středozemního moře (dříve Tarsus). Svatý. Pavla apoštola, který se odtud vydal na cestu. Dříve to bylo hlavní město království Malé Arménie, ale v roce 1516 bylo dobyto vojsky Osmanské říše. Obdivovat můžete především Kleopatřinu bránu z římských dob, studnu sv. Pavla a starobylé lázně.
  3. Antiochie - město ležící na hranici se Sýrií je ve starověku jedním z nejvýznamnějších kulturních, obchodních, politických a náboženských center celého regionu. Ve středověku to bylo hlavní město Antiochijského knížectví (jedna ze zemí vytvořených křižáky na Blízkém východě), turisty bude lákat především kostel sv. Petra a muzeum s krásnou sbírkou římských mozaik
pay with iyzico methods