Sleva do 30 % při placení online!

Ramadán – co to je a jak dlouho trvá?

Publikováno 2 Listopad, 2021

Ramadán nebo Ramazan?

Je možné, že při plánování cesty do Turecka jste se setkali se slovem ramadán nebo ramazán, nebo dokonce s varováním, abyste v tomto období do Turecka nechodili. Slovo ramadán nám, Čechům, může znít zcela tajemně. Co je ramadán? Jak dlouho trvá? Kdy je ramadán? Jak to ovlivňuje cestovní ruch? V tomto příspěvku vám vysvětlíme, co je tento záhadný ramadán a pokusíme se ukázat, že se ho během dovolené v Turecku nemusíte bát. :)

Co je ramadán?

Ramadán, v Turecku nazývaný také Ramazan - je devátý měsíc muslimského nebo lunárního kalendáře. Je to svatý měsíc pro vyznavače islámu, protože v tomto měsíci se podle islámu archanděl Gabriel zjevil Mohamedovi a poskytl několik veršů budoucí svaté knihy islámu - Koránu.

Jak dlouho trvá ramadán?

Tento měsíc je založen na 30denním půstu. Muslimové se musí každý den od východu do západu slunce zdržet konzumace jídla i nápojů (nemohou pít ani vodu!). Během této doby také nesmějí konzumovat žádné stimulanty (například cigarety) ani mít pohlavní styk. Během půstu by měli být muslimové upřímní a vyhýbat se konfliktům. Tento půst je formou ochrany před Alláhovým trestem. Pokud se muslim postí, bude mu ctí vstoupit do ráje.

Během půstu se jedí dvě jídla – Iftar a Suhur. Iftar je třeba jíst po západu slunce a Suhur před svítáním. Když začne výzva k ranní modlitbě z mešit, mělo by se postit až do západu slunce, které bude oznámeno dalším voláním z mešit a dělovou palbou.

Na konci půstu je oslava Şeker Bayramı. Toto jsou 3 dny státní svátky, během kterých turecké rodiny tráví čas společně, dělí se mezi sebou o přání, dárky a sladkosti. Je to radostné období a stoly jsou plné sladkostí a jiných dobrot.

Postí se každý muslim?

Samozřejmě, ne každý muslim se postí. Všechno závisí na tom, jak se kdo ke své víře postaví nebo se na to cítí. Turecko je sekulární země (právo svobodně praktikovat svou víru), takže neexistuje příkaz, který by nutil dodržoval půst. Je to individuální volba.


Lidé, kteří jsou osvobozeni od půstu:

  • těhotné nebo kojící ženy
  • ženy, které procházejí menstruací
  • nemocní lidé
  • starší lidé
  • cestovatelé

V takovém případě je povinností vyznavače islámu kdykoli během roku odčinit 30denní půst. Během ramadánu by měly také poskytnout jídlo alespoň jedné osobě, která je na tom hůře.

Kdy je ramadán?

Je to pohyblivé období, pevné datum neexistuje. Toto datum je v souladu s lunárním kalendářem. Ramadán v roce 2021 byl mezi 13. dubnem a 12. květnem.

Datum ramadánu pro následující roky:

  • Ramadán v roce 2022 - od 2. dubna do 1. května
  • Ramadán v roce 2023 - od 23. března do 20. dubna
  • Ramadán v roce 2024 - od 11. března do 9. dubna

Co znamená ramadán pro turisty a jak se chovat?

Všechno závisí na tom, kde přesně se nacházíme. Na pobřeží a ve velkých městech se možná ani nebudete cítit jinak, že se něco děje. Vše je otevřeno, jen po západu slunce může být obtížné najít si volné místo v restauraci :) Pro nikoho nebude problém, pokud budete jíst venku, nebo se projít, popíjet vodu nebo džus. V turistických regionech můžeme vidět nepraktikující muslimy, jak ve dne jedí, pijí a kouří. Jelikož půst je individuální volba.

V menších městech a ve více náboženských oblastech to už může být nápadné, když někdo projde kolem postního muslima a papá občerstvení. Většina restaurací je přes den zavřená, takže může být obtížné najít něco k jídlu.

Samozřejmě, za nedodržení půstu nebo jedení nejsou žádné sankce. Turci jsou velmi chápaví a nebudou dělat žádné problémy, protože někdo před nimi sní jídlo, ale snažme se i my být chápaví a respektovat jejich tradice, koneckonců, jsme hosty v jejich zemi, takže by to mělo být respektováno.

Jistě, během ramadánu se během dne setkáme s menším provozem, takže je to čas vhodný pro prohlídky města. Turci většinou zůstávají ve dne doma, spí a snaží se vyplnit čas do západu slunce, aby necítili takový hlad a žízeň.

Jet na dovolenou během ramadánu není pro turisty problematické. Neexistují pro ně žádná omezení, nezapomínejte, že se musíte navzájem respektovat. Stojí za to jet na dovolenou během Ramazanu alespoň jednou za život a cítit převládající atmosféru nejdůležitějšího svátku v muslimském kalendáři :)

pay with iyzico methods