Sleva do 30 % při placení online!

Antalya co se oplatí vidět na dovolenke?

Publikováno 1 Duben, 2022
 Je Antalya tím správným místem pro vaši dovolenou? 
 
Určitě si mnozí turisté spojují Antalyi jako přestupní bod do destinací na dovolenou. Někteří z těchto lidí si však neuvědomují, že je to také jedno z nejoblíbenějších turistických středisek, které nabízí širokou škálu atrakcí. 
 
 
V roce 2021 obývalo Antalyu 2 619 832 lidí, čímž se stala pátým největším městem Turecka s největším počtem obyvatel. Nachází se v jihozápadní části země a je nejen výbornou základnou pro další cestování (kvůli přítomnosti jednoho z největších letišť v Turecku), ale je ceněn také pro své turistické atrakce. Jaké přesně atrakce nabízí a na co láká návštěvníky, jelikož v hlavní sezóně nápor turistů zvyšuje jeho populaci téměř dvojnásobně? 
 
Antalya nabízí atrakce, které se vyplatí zažít 
 
Město Antalya (původní název Attalia) bylo založeno v roce 150 před Kristem. Attolosem II - králem Pergamonu. V průběhu staletí bylo pod nadvládou římských, byzantských, seldžuckých Turků a Italů, až do roku 1423, kdy jej sultán Murad II začlenil do Osmanské říše. Vliv výše uvedeného civilizace odráží multikulturalismus města, viditelný například ve své architektuře. Vezmeme-li v úvahu skutečnost, že Antalya má také přístup ke Středozemnímu moři a širokým písčitým plážím, není překvapením, že je to ideální místo pro strávení dovolené na Turecké riviéře.
 
Ráj pro milovníky historie a architektury 
 
 
 

Jedním z nejkouzelnějších a historicky nejzajímavějších míst je Kaleiçi. Tento název v překladu z turečtiny znamená „Vnitřní pevnost / hrad“. Kaleiçi je nejstarší část města, obklopená historickými obrannými zdmi, kde můžete vidět osmanské domy z 18. a 19. století, jakož i přístav s množstvím kotevních lodí. 

Staré Město překypuje životem ve dne i v noci. Můžete zde najít klimatizované hospody s krásnou atmosférou, nakupovat v místních obchodech nebo se jednoduše projít úzkými a klikatými uličkami a vrátit svou fantazii zpět do dávných dob. Zejména proto, že Kaleiçi má zákaz vjezdu motorových vozidel (kromě taxíků). 

 

Minaret Yivli 

V centru Starého Města se nachází Minaret Yivli, známý jako Žlábkovaný. Je to jedna z nejcharakterističtějších a nejstarších staveb islámského původu. Minaret byl postaven v roce 1230. Je symbolem Antalye a pro svoji výšku 38 metrů je vynikající dominantou v okolí. V současnosti v něm sídlí etnografické muzeum. 

 

Rozbitý minaret v Antalyi 

Další charakteristickou budovou pro Antalyu, která se nachází v rámci Starého Města, je tzv. Rozbitý minaret. Tento objekt byl postaven jako římský chrám. V byzantském období byl přeměněn na kostel zasvěcený Panně Marii a poté na mešitu. Při požáru v roce 1800 byl téměř úplně zničen. Jediný prvek, který oheň nepohltil, je minaret, který stojí dodnes. 

Hodinová věž 

Hodinová věž je také skvělým orientačním bodem v terénu – je vlastně jediná zachovalá protože původně jich bylo 80. Byla postavena v roce 1244 a na každé ze čtyř stěn má hodiny. Jejich přesná funkce není dostatečně známá. Na vrcholu této věže je turecká vlajka, která se hrdě chvěje ve větru. 

Hadriánova brána 

Kaleiçi odděluje od moderních částí města téměř 8 metrů vysoká Hadriánova brána. Toto je jedna z atrakcí, které musíte v Antalyi vidět. Nejkrásnější brána Pamfýlie byla postavena v roce 130 našeho letopočtu. na památku návštěvy římského císaře Hadriána. Sestává ze tří oblouků a s výjimkou dříků sloupů (které jsou žulové) je vyroben z bílého mramoru. 

V blízkosti brány jsou dvě věže. Jedna je z římských časů, zatímco druhá byla přestavěna za časů seldžuků. Hadriánova brána byla prakticky neporušená 2000 let! Pro milovníky historie je tedy skutečným zážitkem. Jeho renovace se uskutečnila v 50. letech 20. století. 

 

Skvělé místo pro milovníky muzeí a moderních atrakcí 

V Antalyi se nachází jedno z nejnavštěvovanějších muzeí v Turecku, a to Archeologické muzeum. Rozkládá se na ploše cca 30 000 m2 a je rozdělena do tematických místností. Naleznete zde zajímavé exponáty, mozaiky, sochy či staré nástroje, které objevili archeologové při vykopávkách.

Návštěva Antalye s dětmi 

Děti i dospělé potěší návštěva Akvária, kde najdete 40 tematických vodních nádrží včetně tunelového akvária o délce 131 ma šířce 3 m. Celý podmořský svět včetně žraloků, rejnoků a různých druhů ryb! Je zde i zóna, kde si můžete sáňkovat a hrát si se sněhem po celý rok. Zajímavou možností je delfinárium, které nám dává možnost zaplavat si se žraloky nebo delfíny! Oba tyto zájezdy jsou dostupné v naší cestovní kanceláři. 

Nejmladší potěší kolekce cca 300 000 hraček z celého světa prezentovaná v Muzeu hraček nebo v Parku miniatur s modely nejvýznamnějších budov souvisejících s Tureckem v měřítku 1:25, historických i současných. 

Doporučenou atrakcí pro celou rodinu je moderní lanovka Teleferik vedoucí na vyhlídku na vrchu Tünektepe ve výšce 618 m nad mořem, ze které můžeme vidět panorama tohoto úžasného města. 

Na své si přijdou i milovníci přírody 

Pro ty, kteří hledají chvíli odpočinku a relaxu v klíně přírody, je k dispozici komplex vodopádů Düden v Antalyi. První s názvem (dolní nebo melounový) se nachází nedaleko pláže Lara, oblíbené mezi turisty. Voda v jejím případě padá přímo do Středozemního moře z výšky asi 39 metrů. Za zmínku stojí, že je viditelný z paluby letadel přistávajících na nedalekém letišti. 

 

Druhý vodopád (horní) se naopak nachází cca 12 kilometrů od Antalye na severovýchod. Je to nejvyšší vodopád v regionu. Vzhledem k okolním zeleným plochám ho často navštěvují lidé, kteří si chtějí odpočinout od veder a útrap všedních dnů. Zajímavou atrakcí je možnost přechodu tunely vytesanými ve skále, díky čemuž můžete pozorovat vodopád přímo za ním. 

Turisty zde čeká opalování, vodní sporty, aktivní odpočinek 

Amatéři vodních sportů a opalování mají v Antalyi k dispozici několik pláží. Jednou z nejoblíbenějších je pláž Lara, která se nachází na východním pobřeží. Byla oceněna Modrou vlajkou. Je široká, písčitá a najdete v ní množství kaváren, restaurací a hotelů. Jeho pobřeží je dlouhé 12 km. Většina z nich je zdarma, s výjimkou několika soukromých, hlídaných úseků. V jeho areálu - Sandland se každoročně pořádá výstava soch z písku, která láká umělce z celého světa. Na vytvoření soch je použito asi 10 000 tun písku a samotná výstava se rozkládá na ploše 7 000 m2. 

Na druhé straně v západní části města se nachází 8 km dlouhá oblázková pláž Konyaalti, která je také velmi oblíbená a stejně jako Lara je oceněna Modrou vlajkou. Podél ní vede promenáda. Najdete zde množství restaurací, hřišť a venkovních tělocvičen. 

Vynikající turecké jídlo v Antalyi na každém kroku 

Turecko je známé svým chutným jídlem, takže v Antalyi se nemusíme bát, že budeme hladoví. Najdeme zde jak restaurace s místní kuchyní, tak restaurace s mezinárodní kuchyní. Jídlo v krásném prostředí Kaleiçi uspokojí nejen naše pamlsky, ale potěší i naše oči. 

Turecká snídaně s výhledem na přístav? Káva, čaj nebo šíleně sladká baklava? Večeře s živou hudbou? Toto je ideální čas k načerpání sil před dalším objevováním města. Můžete ochutnat čerstvě ulovené ryby v některé z gurmánských restaurací, nebo si dát dobré jídlo koupené od pouličních prodavačů. 

Nejkrásnější místo na zemi podle ... Atatürka 

Jak můžete vidět, Antalya je ideální místo pro dovolenou. Nabízí nespočet atrakcí a každý turista si zde najde to své. Ocenil to i zakladatel Turecké republiky Atatürk, jehož obrovská socha vítá návštěvníky ze severní strany města slovy „Hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel yeridir“ (Antalya je bezpochyby nejkrásnějším místem na Zemi). 

Během dovolené v Antalyi můžete bez problémů absolvovat většinu zájezdů, které nabízíme :) Pokud po přečtení výše uvedeného textu chcete navštívit nejoblíbenější atrakce ve městě, zveme Vás k rezervaci přes naši webovou stránku.

pay with iyzico methods