Sleva do 30 % při placení online!

Suvenýry z Turecka, které se vyplatí koupit

Publikováno 15 Září, 2021

Suvenýry  které „MUSÍTE MÍT“ z Turecka

Každý turista, který přijede na dovolenou do Turecka, se ptá, co si může vzít do vlasti. Jaké suvenýry z Turecka se vyplatí koupit? Toto je nejčastější otázka turistů. Hlavní jídla, o kterých každý ví, jsou samozřejmě koření a turecké sladkosti. Níže se pokusíme představit seznam suvenýrů, o kterých každý neslyšel a o kterých byste měli vědět, až přijedete do Turecka.

Seznam suvenýrů, které stojí za to přinést z Turecka

 • OKO PROROKA - turecky zvané „nazar boncuğu“ je to amulet nebo talisman v podobě modrobílého oka, které by mělo nositele chránit před zlým pohledem. Zlé oko musí „vypustit“ špatnou energii vyslanou jinými lidmi. Legenda říká, že pokud se talisman zlomí, jeho síla bude fungovat a ochrání majitele před vším zlem. Nezapomeňte, aby tento amulet fungoval, musíte jej obdržet jako dárek! Také takový talisman může být představen blízkým, aby je chránil před zlými kouzly. Oko proroka lze zakoupit v různých formách: přívěsky na klíče, náramky, lapače snů, magnety na lednici atd.

 • VODNÍ DÝMKA/ SHISHA - v turečtině „nargile“ - zařízení na uzení tabáku (různé aromatické směsi). Vdechovaný kouř je ochlazen a filtrován pomocí vodního filtru. Vodní dýmka je původem z Indie, ale největší oblibu si získala hlavně v arabských zemích. Vodní dýmky pro každý vkus a barvu jsou prezentovány v obchodech se suvenýry. Vodní dýmka se prodává v různých gramážích a má více než 30 různých příchutí. Kouření vodní dýmky v Turecku je nejslavnější zábava s přáteli.

 • SKLENIČKY VE TVARU TULIPÁNU - Tyto malé skleničky jsou symbolem Turecka, protože se z nich pije tradiční turecký čaj. Skleničky tohoto tvaru ze skla se poprvé objevily v padesátých letech minulého století v důsledku pokroku sklářského průmyslu po průmyslové revoluci. Doporučujeme si na dovolené udělat zásoby tulipánových skleniček, protože vám budou připomínat klima v Turecku, díky kterému se budete cítit jako na dovolené v Turecku.

 • KONVICE NA ČAJ - „çaydanlık“ v turečtině. K přípravě tradičního tureckého čaje potřebujete speciální konvičku. Najdete ji v různých velikostech a provedeních. Suvenýr, který má praktické uplatnění a zároveň je velmi příjemným zpestřením domova.

 • TURECKÝ ČAJ Z RIZE - pokud si koupíte sklenice ve tvaru tulipánu, speciální konvici, stále potřebujete skutečný černý čaj pro celou sadu. Turecký čaj pochází ze severovýchodní části Turecka, konkrétně z oblasti Rize. Tyto regiony mají vhodné a mírné klima se spoustou srážek a vlhkostí. Toto klima je příznivé pro pěstování čajových keřů.

 

 • TURECKÁ KÁVA A SPECIÁLNÍ SADA - Turecká káva je velmi specifická, má tmavou barvu a silnou, intenzivní chuť díky jemně namletým zrnkům (jemnější než u kávovaru). K výrobě pravé turecké kávy budete potřebovat speciální měděný kelímek s prodlouženou rukojetí pro snadnou manipulaci

 • ANÍZOVÁ VODKA (RAKI) - je to turecká anýzová vodka, která je v Turecku velmi běžná a je považována za národní alkoholický nápoj. Před jídlem se Raki zředí vodou nebo ledem. Raki sami jsou průhlední, ale s přidáním vody získají mléčný odstín. Raki se získává destilací hroznů, rozinek nebo fíků. Raki se skládá ze 45–50 procent alkoholu, ale nikdy není tak silný jako zředěný vodou a ledem. Pokud chcete večeřet v tureckém stylu z pohodlí domova, vezměte si s sebou určitě láhev tohoto alkoholického nápoje.

 

 • OVOCNÁ VÍNA - v Turecku jsou oblíbená ovocná vína. Nejoblíbenější jsou vína z provincie Sirince, kde se vyrábí vína ze všech druhů ovoce (jahody, ostružiny, maliny, melouny, vodní melouny, broskve atd.). Nejoblíbenější víno mezi turisty je víno z granátového jablka. Doporučujeme také suchá vína z Kappadokie.

 

 • PŘÍRODNÍ MÝDLO - díky přírodním přísadám dělají vlasy a pokožku hedvábné, aromatické a neuvěřitelně hebké. Mýdla na bázi olivového oleje a pistáciového oleje jsou nakupována pro své hypoalergenní vlastnosti. Mýdlo je vhodné pro péči o vlasy, pokožku hlavy a tělo. Pistáciové mýdlo posiluje vlasy a odstraňuje lupy. Otevírá a čistí póry. V Turecku můžete koupit i další mýdla na bázi různých přírodních olejů. Přírodní mýdlo je velmi oblíbený suvenýr z Turecka.

 

 • ZLATÉ A STŘÍBRNÉ ŠPERKY - v Turecku najdete krásné věci ze stříbra a zlata. Vyplatí se koupit zlaté šperky, protože jsou zde mnohem levnější než v evropských zemích. V každém městě jsou téměř všude klenotnictví.

 

 • KOŽENÉ VÝROBKY - výběr koženého zboží v Turecku je poměrně velký. Můžete si koupit věci jako tašky, peněženky, bundy, kabáty, vesty, opasky, kalhoty a sukně. Nejoblíbenějším typem je jehněčí kůže. Tureckou kůži lze zakoupit v certifikovaných buticích nebo salonech.

 

 • KOBERCE - Turecké ručně vyráběné koberce jsou vždy žádané po celém světě. Koberce jsou vyrobeny z přírodních tkanin s použitím přírodních barviv - ozdobí každý interiér a v každodenním životě plní nejen estetické, ale i funkční účely. Takový turecký suvenýr je docela drahý, ale je to na dlouho.

 

pay with iyzico methods