Sleva do 30 % při placení online!

Nová omezení v Turecku, můžete jet na dovolenou?

Publikováno 22 Září, 2021

AKTUALIZACE! 22.9.2021

Nová opatření v Turecku 2021

Skutečnost, že Turecko je lídrem mezi zeměmi, které si nejčastěji vybírají turisté, o tom už každý ví. Každý člověk, který jede na dovolenou, by proto rád znal pravidla, která v této zemi panují a co je třeba splnit, aby vůbec mohl dorazit. Na různých webech je spousta novinek týkajících se omezení a pravidel, která v Turecku v éře koronaviru panují.

Na některých webech jsou uvedeny důvěryhodné zdroje a na jiných méně. Proto zejména pro vás čas od času přidám záznamy s aktuálními pravidly v Turecku. Všechny ověřené informace budou na jednom místě :)

Koronavirus zásadně ovlivnil turismus v Turecku. Jak víte, tato země žije hlavně z turistických služeb. Turecko se však nevzdává tak snadno! Ochotný částečně zachránit svou zemi - nechává otevřené hranice pro své turisty.

1.7.2021 Turecko zrušilo všechna dosavadní omezení.

Vstup do České Republiky z Turecka

Cestující z této země musí před cestou do ČR oznámit svůj příjezd krajské hygienické stanici příslušné podle místa bydliště, a to vyplněním Příjezdového formuláře,  potvrzení o jeho vyplnění předložit na vyžádání hraniční kontrole. 

Před zahájením cesty do ČR veřejnou dopravou (zejm. letadlem, vlakem, autobusem)  cestující musí disponovat písemným potvrzením poskytovatele zdravotních služeb o negativním výsledku antigenního testu (max 48 h od odběru), nebo písemným potvrzením akreditované laboratoře o negativním výsledku RT-PCR testu (max 72 hodin od odběru. Dopravci neumožní přepravu cestujícím, kteří nepředloží test na přítomnost SARS-CoV-2 a příjezdový formulář.

Po vstupu na území ČR se nejdříve 5. den, nejpozději však 14. den podrobit RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2, pokud orgán ochrany veřejného zdraví výjimečně nerozhodl jinak. Do doby výsledku RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2 je nutná samoizolace.

Výjimky pro:

Očkované osoby, které se prokáží národním certifikátem o dokončeném očkování, tj. písemné potvrzení vydané alespoň v anglickém jazyce oprávněným subjektem působícím v třetí zemi občanovi ČR nebo občanovi Evropské unie s vydaným potvrzením k přechodnému pobytu nebo povolením k trvalému pobytu Českou republikou, o tom, že očkování látkou schválenou Evropskou lékovou agenturou bylo plně dokončeno a jeho vzor je zveřejněn v seznamu uznaných národních certifikátů na internetových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR; písemné potvrzení musí obsahovat údaje o očkované osobě, podaném typu vakcíny, datu podání vakcíny, identifikaci subjektu, který potvrzení vydal a tyto údaje musí být možné ověřit dálkovým přístupem přímo z písemného potvrzení;

Očkované osoby dle výše uvedené definice mají výjimku z testů, zůstává povinnost příjezdového formuláře!

Osoby s prodělaným onemocněním Covid-19, tj. osoba, která nemá klinické příznaky onemocnění, absolvovala izolaci a od prvního pozitivního výsledku RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARSCoV-2 uplynulo alespoň 11 dní, ne však více než 180 dní, která se prokáže:

Děti do dovršení věku 6 let nemusí vyplňovat příjezdový formulář, ani podstoupit RT-PCR test na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2.

 

Letenky do Turecka - aktuální situace

Lety z  České Republiky do Turecka, nebyly do této doby možné. V sobotu 29.5 proběhl první přímý charterový let z Prahy do Antalye po dlouhé době . Letecká doprava do slunečného Turecka bude organizována pravidelně, tj. Dvakrát týdně (úterý a soboty). Od konce měsíce červen by se mělo začít létat každý den. Stojí za to vědět, že do Turecka nepotřebujete víza. Co to znamená? To znamená, že v Turecku můžete zůstat bez víz 90 dní. Nezapomeňte, že pro vstup do Turecka potřebujete platný cestovní pas! (platí minimálně 6 měsíců)

 

PCR testy pro dovolenou v Turecku

Turecké ministerstvo vnitra oznámilo nové nařízení týkající se povinného testování PCR. Od 1. června 2021 musí všechny osoby, s výjimkou dětí mladších 6 let, přicházejících do Turecka letecky, po zemi nebo po moři, prokázat:

negativní výsledek testu PCR provedeného 72 hodin před cestou (přeloženo do angličtiny)
negativní výsledek testu antigenu provedený až 48 hodin před cestou

Při nastupování si vezměte výsledek testu s sebou, jinak vám nebude umožněno nastoupit do letadla.

Kdo je osvobozen od povinnosti podrobit se testu?
Lidé očkovaní plnou dávkou vakcíny jsou při vstupu do Turecka propuštěni z testování nebo karantény. Vakcína musí být podána nejméně 14 dní před cestou do Turecka. Měli byste mít s sebou doklad potvrzující očkování vydaný místními úřady, tj. Certifikát vygenerovaný ze systému e-pacienta.
Lidé, kteří prodělali COVID, patří mezi takzvané „rekonvalescenty“, do 6 měsíců před příjezdem a mají lékařskou zprávu vygenerovanou ze systému elektronických pacientů.

Lidé, kteří splňují kteroukoli z výše uvedených dvou podmínek, nejsou povinni podstoupit žádné testy před vstupem do Turecka a nejsou v karanténě. Za zmínku stojí také to, že děti do 6 let jsou UVOLNĚNY Z TESTŮ PCR A ANTIGENŮ.

 

HES kód

Další důležitou podmínkou, kterou je třeba splnit, aby bylo možné vás pustit na palubu letadla, je předložit formulář s kódem HES. Toto je povinný požadavek od 15. března 2021. Formulář pro vstup do Turecka musí být vyplněn online do 72 hodin před cestou. Tento dokument s individuálním HES kódem by měl být vytištěn nebo stažen do telefonu a předložen v elektronické podobě. Děti do 6 let nepotřebují kód HES.

Díky tomuto kódu vás bude možno snadno kontaktovat, pokud během pobytu v Turecku přijdete do kontaktu s osobou infikovanou koronavirem. Před vstupem do různých zařízení je vyžadován také kód HES:

obchodní centra 
banky
fitness centra
nemocnice
při check-inu v hotelu

Proto je nejlepší mít ho vždy po ruce!

Odkaz na formulář: https://register.health.gov.tr/

 

Karanténa po návratu z Turecka - kdo ji nemusí absolvovat?

Každý turista, který nemá očkování, nebo neprokáže že nemoc prodělal a vrací se do České Republiky z dovolené v Turecku musí:

podstoupit PCR test před odletem (max 72hodin starý negativní test)

vyplnit příjezdový formulář        https://plf.uzis.cz/   ( platí o pro očkované, či turisty co nemoc prodělali)

po návratu do ČR a je automaticky přesměrován do 5denní karantény.

Po 5 denní karanténě je zapotřebí absolvovat další PCR test.

1.6 vláda České Republiky schválila pro občany 2 PCR testy zdarma. Nadále zůstává v platnosti. 

Stojí za zapamatování, že test provedený v Turecku nebude brán v úvahu a nebude vás osvobozovat z karantény.

 

Omezení pro turisty v Turecku

Kvůli pandemii Covid-19 platí nová omezení. Nová omezení se budou vztahovat na TURECKÉ OBČANY a TURISTI.  PCR test  (48 hodin předem) bude vyžadován u dospělých osob cestujících v Turecku mezi městy (letadlem, autobusem, vlakem nebo jinou veřejnou dopravou), osob, kteří se účastní veřejných akcí, jako jsou koncerty, promítání kin, divadelní představení a další setkání. Lidé, kteří předloží očkovací průkaz nebo důkaz, že měli onemocnění COVID-19, nebudou muset prokázat negativní test PCR. Test antigenu nebude brán v úvahu!

Jediným zákazem, který platí pro každého turistu a obyvatele, je povinnost nosit roušku na veřejných místech a dopravních prostředcích. Na pláži nebo u hotelového bazénu můžete volně fungovat BEZ obličejové masky.

Jak jsem již zmínila - turisté NEJSOU ovlivňováni žádnými omezeními a mohou snadno cestovat po celém Turecku! Poznejte s námi tuto nádhernou zemi - česká cestovní kancelář Ahoj Alanya v Turecku! Srdečně vás zveme, abyste se seznámili s naší nabídkou na webových stránkách:

https://ahojalanya.cz/

Máte-li jakékoli dotazy, jsme tu, abychom vám pomohli!

KONTAKTUJTE NÁS

 

pay with iyzico methods