Sleva do 30 % při placení online!

Počasí v Turecku - přehled měsíců.

Publikováno 13 Leden, 2023
 
Turecko je všeobecně nazývané jako krajina vjěčného léta. Představujete si tedy že celý rok zde svítí slunce, dá se koupat v moři, a deště jsou jen v zimním období nebo v „období dešťů“? Pojďme se tedy podívat, jak to vlastně je. 
 
Určitě se vyplatí vědět, že Turecko je opravdu velká země, několikrát větší než Česko a na mapě světa se rozprostírá "horizontálně". Kromě toho je Turecko na třech světových stranách obklopeno mořemi a pobřeží je od středu země odděleno horami - taková pohoří se nacházejí na severu u Černého moře a na západě, kde je Egejské moře a také na jihu - kde je nejteplejší Středozemní moře. 
 
Znamená to tedy, že rozdíly počasí jsou zde velmi výrazné. Není vůbec neobvyklé, že zde na jihu na Turecké riviéře se v Březnu koupeme v moři s 20 stupni plus (na slunci je téměř 30!) a tehdy například v Kappadokii (střed země) sněží a ráno jsou námrazy. V Istanbulu (900km od Alanye), je zároveň šedé a nudné počasí. Hustě tam prší a teplota bývá cca kolem 13 stupňů. 
 
Jak si zde tedy naplánovat dovolenou a co můžete očekávat, když počasí může být tak odlišné? 
 
Právě kvůli tomuto zde máme náš přehled počasí v Turecku. Abychom to měli jednodušší, zaměřili jsme se hlavně na Tureckou riviéru (oblasti od Alanye, přes Side, Antalyu, Kemer, Belek a okolí), protože právě sem chodí naši turisté nejčastěji a právě tyto regiony jsou mezi Slováky, ale i Čechy nejoblíbenější. Mimochodem jde jednoznačně o jeden z nejteplejších regionů Turecka. 
 
 
 
Leden v Turecku 
 
Kromě Prosince, je Leden asi nejchladnější měsíc na Turecké riviéře. Často prší, teplota bývá také několik stupňů nad nulou, v noci může klesnout až na -1! Někdy opravdu velmi intenzivně prší a jsou bouřky ale právě po takových pár deštivých dnech je pak tak nádherně až se tomu nedá uvěřit. Bývají slunečné dny, kde teplota vystoupí na více než jen 10 stupňů a na slunci je horko! Jde však o období nejkrásnějších dnů v roce, takže i když je slunečno, den je příliš krátký na to, aby se vzduch ohřál. 
 
V tomto zimním období zde hlavně místní nosí typické zimní oblečení (kabáty, zimní bundy, zimní boty, šály či dokonce čepice). Naopak někteří turisté, se zde v tomto období procházejí jen v jarních lehkých bundách a džínách
 
Leden v Turecku je také vhodný čas pro dlouhé procházky, focení okolí, nebo prostě relax v nějakém hotelu vybaveném teplými lázněmi a horkým vyhřívaným bazénem. Co se týče výletů v tomto měsíci – ano samozřejmě že se konají, ale rozhodně je méně lidí než během sezóny, protože ne každý by chtěl absolvovat cestu do Kappadokie, nebo Pamukkale ve sněhovém závěji. Kdo se však stejně nenechá odradit, určitě neprohloupí :) Tato dvě místa jsou otevřena po celý rok dokonce i let balonem v Kappadokii a pokud se opravdu správně a teplo oběčete máte zde opravdu co dělat a vidět. 
 
Zda se dá i v lednu koupat v moři? Samozřejmě že dá! I když pro některé Turky je to šílené, někteří turisté, hlavně otužilci se koupou, neboť voda má teplotu kolem 17 stupňů. Kdo se nebojí rýmy a má rád adrenalin může to vyzkoušet :) 
 
Zda se můžete opalovat i v Lednu? Ano můžete! Nezapomeňte na ochranu před sluncem, protože Lednové polední slunce vám může spálit nos! 
 
Únor v Turecku 
 
V Únoru se počasí postupně otepluje. Dny začínají být delší a slunce je stále více, i když stále mohou být dny plné deště, mohou padat kroupy, stále mohou být dny slunečné, ale zároveň větrné (studený vítr je znakem, že v pohoří Taurus napadl sníh). 
 
V tomto měsíci jsou také oblíbené veškeré vnější aktivity. Nesmíte však zapomenout na to, že po setmění teplota výrazně klesá, proto byste si měli dávat pozor na své zdraví, abyste neprochladli. Měli byste být připraveni pro každý případ a vždy mít po ruce nějakou teplejší bundu. 
 
Březen v Turecku 
 
Konečně přišel Březen! Turecko v Březnu, konkrétněji Turecká riviéra, je v této době opravdu velkým potěšením! Přes den už jsou teploty kolem 20 stupňů, takže na slunku je horko. Na plážích se začíná objevovat stále více opalujících se lidí a promenády bývají plné chodců. Na různých vyhlídkách můžete již v krátkém rukávu nebo lehkém svetru vidět zasněžené štíty hor, protože viditelnost je zde velmi ostrá. Když zmiňujeme ten sníh, tak cesty do Kappadokie nebo Pamukkale vás mohou i v tento měsíc stále překvapovat svou krásnou zimní atmosférou. 
 
V noci se už pomalu začíná oteplovat, ale minimální teploty jsou stále kolem 8 - 12 stupňů. To znamená, že teplé oblečení je stále užitečné i když ne už tak často. Stále se vyskytují deštivé dny, ale je jich méně a i ty se přesouvají spíše na noc nebo ráno. I když v předpovědi uvidíte déšť, tak se nenechte odradit, protože nejčastěji prší v noci a odpoledne už je počasí teplejší.
 
Březen je také obdobím intenzivních příprav na letní sezónu. Můžete vidět jak Turecká riviéra pomalu „ožívá“. Probíhají rekonstrukce hotelů a restaurací, také můžete na ulicích vidět krásně rozkvetlé tulipány. Věděli jste, že tulipány původně pocházejí právě z Turecka? :) 
 
 
 
Duben v Turecku 
 
V Dubnu dámy a pánové začíná sezóna na Turecké riviéře! Duben je v Turecku vhodný opravdu pro každého. Není ještě sice příliš horko, chladné dny se však nevrátí ještě mnoho měsíců! Počasí je již stabilní a udělá radost hlavně lidem, co mají rádi procházky, nebo opalování se u moře. Duben je také vhodným zejména pro nadšence historických památek, lidem se zdravotními problémy (vysoký krevní tlak, atd.), rodiče malých dětí, seniory (Duben, Květen, a pak Září a Říjen) jsou pro vás tím nejvhodnějším obdobím)! 
 
V Dubnu je déšť jen ojedinělý a proto je spíše atrakcí, než něčím, co by vám mohlo pokazit dovolenou :) Pokud přijedete v tomto období do Turecka z chladné Evropy, určitě se budete cítit skvěle, protože zde uvidíte lidi, kteří běhají po ulicích v krátkých tričkách či šortkách a mají obuty jen pantofle. Domů se vrátíte nejen že odpočatý, ale i opálený, ale ne unavený z tepla. Mezitím právě milovníkem horkého počasí, doporučujeme přijít o několik měsíců později :) 
 
Květen v Turecku 
 
Zda se vyplatí jet už v Květnu na dovolenou? Samozřejmě že vyplatí! Květen je ideální čas téměř pro každého. Počasí už začíná být velmi teplé, je třeba si dávat pozor na slunce, dobře se nakrémujte a dejte si na hlavy čepice. Moře nebo bazény, jsou již jako stvořené ke koupání. Rána a večery jsou svěží a příjemné. 
 
Květen v Turecku je vhodným obdobím pro milovníky přírody a květin - vzduch voní všude kolem rokvetlými rostlinami a parky se hýří různými barvami. Na bazarech se již můžete posílit šťávami z čerstvého šťavnatého ovoce nebo zeleniny. 
 
Červen v Turecku 
 
Červen je již vrchol sezóny, takže začínají být velmi rušná města, letoviska a hotelu se začínají plnit poměrně rychle. V červnu už je tak teplo, že se dá říci, že je až horko. Dlouhé rukávy vám nebudou třeba možná tak do Istanbulu, nebo Kappadokie na svěžejší rána. 
 
Červenec a Srpen v Turecku 
 
Léto v Turecku v plném proudu! Horko, horko a ještě jednou velmi horko! Na mnoha místech nelze žít bez klimatizace. Vlhkost vzduchu je opravdu velmi vysoká. V tomto ročním období se opravdu vyplatí schovat do turekých hor (např. výlet do Sapadere, nebo výlet lodí po Zeleném kaňonu). Na těchto místech si můžete užít příjemný vánek, jaký u moře pravděpodobně nezažijete. 
 
 
Září v Turecku 
 
Teploty jsou kolem 30 stupňů a noci jsou také velmi teplé. Vlhkost počasí začíná být již lepší a pokud můžete vzdejte se klimatizace, abyste se nevystavili rýmě nebo nemocným uším.
 
Říjen v Turecku 
 
Teploty v Říjnu zde už nejsou tak vysoké a právě kvůli tomu je to ideální čas na dovolené a výlety s malými dětmi či seniory. Večery už mohou být chladnější (20 až 25 stupňů), déšť či bouře zde nejsou také ničím neobvyklým, ale obloha je stále krásně nebesko modrá. 
 
Listopad a Prosinec v Turecku 
 
Připomeneme, že Turecko není Egypt! Na Turecké riviéře nečekejte, že se v těchto měsících budete celé hodiny ohřívat na slunci. Dny jsou stále kratší a více prší, takže si nezapomeňte s sebou vzít něco na sebe. Zima v Alanyi není špatná. I nadále můžete jít na procházku nebo se koupat v moři (má kolem 20 stupňů) což není až tak špatné. 
 
Doufáme, že tento blog byl pro Vás alespoň poněkud užitečný při výběru dovolené na Turecké riviéře. 
 
Vaše AhojAlanya
 
 
pay with iyzico methods