Sleva do 30 % při placení online!

Kappadokie balóny a nebeské dobrodružství

Publikováno 7 Prosinec, 2021

Kappadokie a vzpomínky, na které nikdy nezapomenete

Zájezd do Kappadokie se těší stálé oblibě mezi turisty z celého světa. Měsíční krajina, unikátní skalní útvary a historie přitahují lidi na toto místo již řadu let. V poslední době je však Kappadokie spojována především s letem balonem a právě této atrakci bude věnován dnešní příspěvek.

Kappadokie je výlet a dobrodružství pro každého

Lety balónem v Kappadokii jsou již několik let trvale oblíbené a lze s jistotou říci, že jsou nyní zastíněny popularitou jiných atrakcí v této zemi. A o ty není nouze – muzeum Goreme, podzemní města a měsíční tufové útvary, za které mohly nedaleké sopky. V tuto chvíli si však většina turistů nedokáže představit výlet na toto místo bez tohoto potěšení. Není to náhoda! - Tyto krásné a neobvyklé krajiny při pohledu shora získávají další rozměr a samotný zážitek z letu balónem dodává tomuto místu kouzlo. Lidé, kteří toto dobrodružství již mají za sebou, se shodují, že to byl jedinečný zážitek, téměř nepopsatelný, a jistě se na něj bude ještě hodně dlouho vzpomínat.

Kappadokie, Turecko, balóny

Opravdu je velmi těžké popsat zážitek ze samotného letu, ale pokusíme se vám přiblížit trochu techničtější stránku tohoto letu, abyste věděli, na co se připravit.

Pamatujte také, že lety probíhají jak v létě, tak v zimě, takže ať už se do Turecka vydáte kdykoli, budete se moci tohoto dobrodružství zúčastnit.

Nejvíce balónů je samozřejmě vidět při východu slunce, kdy je nejlepší obdivovat, jak tato pohádková země ožívá. Je tomu tak i z praktických důvodů - v tuto denní dobu je atmosféra nejstabilnější, nedochází k dynamickým poryvům větru, které by mohly bránit letu, a chladný ranní vzduch nahrává rychlejšímu plnění vrchlíku balónu teplým vzduchem.

Jak vypadá let balonem?

Musíte se připravit, že odjezd z hotelu bude velmi brzy ráno, v létě kolem 4:00 a na podzim a v zimě kolem 5:30. Tato obětavost se vám vyplatí, až dorazíme na místo startu a budeme sledovat, jak slunce vychází z pomalu stoupajícího balónu.

Turisty z hotelu vyzvedává minibus a odváží je na základnu. Tam musí každý vyplnit formulář a uvést své údaje pro pojištění. Pokud jsou nepříznivé povětrnostní podmínky ve vzduchu, tak personál letové služby vyčká, až budou podmínky bezpečné, poté můžeme vyrazit ze základny na místo vzletu. Balony startují z několika míst, všechny se nacházejí v údolích kolem města Göreme. Je úžasný dojem, když můžeme pozorovat, jak se několik desítek balónků naplní horkým vzduchem a do košů se pak jeden po druhém dostávají turisté. Do jednoho koše se vejde cca 20 osob, bývají rozděleny na 4 části, aby měl každý cestující své místo a mohl se kochat výhledy shora.

Jak dlouho trvá let horkovzdušným balónem v Kappadokii?

Let trvá od 40 minut do hodiny a balón stoupá až do výšky 1000 metrů. To je zdaleka nejpozoruhodnější část letu - můžeme pak obdivovat slunce vycházející zpoza hory, stovky dalších balónů kolem a za dobrého počasí můžeme vidět i siluetu jedné ze sopek, které měly na svědomí formace Kappadokie - Erciyes na obzoru. V takové výšce samozřejmě nestrávíme celý let, pilot balónu obratně využívá poryvy větru, aby nám ukázal krajinu zblízka a občas doslova klouže po špičkách skalních hřibů a pověstných „pohádkových domech“.

Největší ukázku svých schopností nám však dává v době přistání. Jelikož se koše po letu musí vrátit na základnu, přistává pilot na speciálně připraveném přívěsu vozidla, který se okamžitě vrací na základnu. Ne vždy se tento trik samozřejmě povede, koš pak jednoduše přistane na jiném, rovném a vhodném místě na hřišti. Po letu následuje slavnostní předání pamětních listů, můžete si také zakoupit fotografie pořízené obsluhou a poté se vrátit do hotelu na snídani.

Lidé, kteří z různých důvodů nemohou nebo nechtějí využít možnost letu, se NEMUSÍ vzdát jedinečného pohledu na vzlétání balónků. Během naší prohlídky může průvodce zajistit ranní výlet na panoramatickou vyhlídku, pokud je zde skupina dobrovolníků. Cena takového výletu se pohybuje kolem 20 EUR v závislosti na počtu zájemců. Na vyhlídku se můžete vypravit i individuálně taxíkem, který vám personál recepce hotelu pomůže objednat.

Povětrnostní podmínky a bezpečnost

Záleží na počasí, zda balón vůbec vzlétne - pokud NEJSOU dostatečně dobré povětrnostní podmínky, balón vzlétnout nemůže. Pokud tomu tak je, průvodce nás o tom informuje předchozí den večer nebo již ráno v den letu. Stává se také, že po příletu na základnu je let zrušen. To je nepochybně zklamání

pay with iyzico methods