Sleva do 30 % při placení online!

Alanya, Turecko - co stojí za to vidět ve městě i jeho okolí

Publikováno 8 Březen, 2021
Nádherná Alanya a okolí - co stojí za to vidět v tomto koutu turecké riviéry? Pojďme se na to podívat společně.
 
ALANYA A OKOLÍ, CO VIDĚT
 

Když jedete na dovolenou do Turecka, zajímá vás, co by stálo za to vidět nebo navštívit v oblasti, ve které se nacházíte? Speciálně pro vás jsme připravili malý seznam všech míst, která stojí za to vidět na dovolené. Jak víte, samotné Turecko je velká země. Zaměříme se na turistické středisko, které je nám velmi dobře známé, konkrétně ALANYA a blízké okolí, které také stojí za návštěvu.

Alanya je 200 let staré letovisko obklopené pohořími Taurus na jedné straně a Středozemním mořem na straně druhé. Toto město je turisty nejoblíbenější a nejčastěji volenou destinací. V roce 2019 bylo oznámeno, že na letiště v Antalyi (120 km od Alanye) odletělo přes 15 milionů turistů z celého světa.

 
 
CO VIDĚT V OKOLÍ ALANYA
 

1) Cleopatra Beach - je nejoblíbenější pláž v Alanyi, která se nachází na západě města. Kleopatřina plážje dlouhá 4 kilometry. Pláž je písčitá a kamenitá, takže moře zde získává krásnou azurovou barvu. Názevpláže pochází z legendy, že se zde koupala samotná královna Egypta Kleopatra. Pláž byla oceněna mezinárodním symbolem Modré vlajky, který zaručuje čistotu vody.

2) Hrad Alanya (Alanya Kalesi) - je to nejdůležitější a nejviditelnější bod ve městě! Hrad Seljuk ze 14. století se nachází na vrcholu 250 metrů dlouhého ostrohu, který proráží Středozemní moře. Z kopce je pohlednice pohled na pláže na obou stranách města. Turisté mohou navštívit zříceniny hradu Alanya. Na druhou stranu před třemi lety byla otevřena dlouho plánovaná lanovka (teleferik), která vyvážela turisty na kopec. Doporučujeme jet lanovkou během dne, trávit čas nahoře zkoumáním ruin a sestupovat při západu slunce.(Lanovku a kopec můžete vidět také na naší prohlídce města Alanya).

3) Přístav (Iskele) - je zábavným srdcem města. Přístav Alanya se skládá z několika důležitých bodů. Jsou to: obnovená a malebná loděnice Seljuk (Tersane), kterou lze navštívit uvnitř, Červená věž s etnografickým muzeem (Kızılkule) nebo celá historická čtvrť „Staré město“ (Tophane), kde jsou atmosférické kavárny, hotely a restaurované kamenné domy . Také stojí za to procházka k majáku (Deniz Feneri), odkud můžete obdivovat výhledy na přístav a pohoří Taurus - je to oblíbené místo pro focení. Ve večerních hodinách se z přístavu Alanya stává rušné místo zábavy. Hudbu můžete slyšet odkudkoli - jsou zde restaurace, bary, hospody se živou hudbou a oblíbené diskotéky. Toto místo je ideální pro milovníky nočních eskapád!

4) Jeskyně - v Alanyi je pět nejoblíbenějších jeskyní, které stojí za návštěvu. Jeskyně Damlataş, jeskyně Dim, jeskyně pirátů, jeskyně milenců a fosforová jeskyně. Podrobný popis o jeskyních naleznete zde (odkaz), doporučujeme vám je přečíst.

5) Tradiční turecký bazar - Bazary jsou nepochybnou atrakcí Alanye. V každé městské části je místo pro trh, který se koná v konkrétní den v týdnu. Můžete si zde koupit různé lahůdky: čerstvé a aromatické ovoce, zeleninu, sýr, olivy, nespočet koření a turecké sladkosti. Samozřejmostí jsou také různé suvenýry a samozřejmě slavné turecké oblečení. Nejznámějším trhem v Alanyi je v pátek Cuma Pazari. Nachází se v centru města u dolmusové smyčky městských autobusů.

6) Dimçay - je typické turecké místo několik kilometrů od centra Alanye. Dimcay je horská řeka, podél které jsou restaurace uspořádány na platformách, téměř na vodě! Odpočinete si zde od tepla ve městě. Doporučujeme jet tam na celý den, načerpat novou energii a jíst chutné turecké jídlo, včetně pstruhů chovaných na místě. Pokud milujete studenou vodu bude se vám líbit teplota vody v řece (kolem 10–12 stupňů), pokud dáváte přednost standardnějším teplotám, bazény využijete bazény. Tento bod můžete také vidět během prohlídky města Alanya!

7) Městská mešita (Merkez Camii) - na dovolené v Turecku stojí za to - alespoň jednou - navštívit mešitu, abyste zblízka poznali jinou kulturu a náboženství. Městská mešita je jednou z mnoha krásných budov ve městě  a vyznačuje se krásnými modrými dekoracemi. Vstup do mešity je otevřený všem! Nezapomeňte se však před vstupem řádně připravit: měli byste vstoupit bosí, bez bot. Ramena a kolena by měla být zakryta (pro ženy i muže). Ženy by si také měly zakrýt vlasy šátkem.

8) Vyhlídková plošina (Seyir terasi) - již několik let velmi oblíbené místo, ze kterého můžete vidět celou Alanyi ze zcela jiné perspektivy. Stojí za to jít na vyhlídkovou plošinu během dne, ale také zůstat až do západu slunce. K dispozici je také obrovská cedule „I LOVE ALANYA“, kterou lze vidět téměř z každého místa ve městě. K dispozici je také restaurace s výhledem na restaurace a oblasti BBQ v tureckém stylu.


9) Turecké lázně Hammam - to musí vidět každý turista přijíždějící na dovolenou do Turecka. Turecká parní lázeň je určena k čištění pokožky. Pobyt v lázních uvolňuje tělo i mysl, posiluje imunitu a pomáhá při onemocněních dýchacích cest. Po opuštění vany se člověk cítí naživu a to vše kvůli rozdílům teplot uvnitř i vně. Doporučujeme vám jít do hammamu v prvních dnech pobytu, kdy pokožka ještě neviděla silné turecké sluneční světlo. Po ošetření opalování bude mnohem lepší a odolnější.

10) Sapadere - je to malá turecká vesnice v pohoří Taurus, za kterou se nachází kaňon Sapadere, který je hlavním bodem programu turistických výletů. Procházka po několik set metrů vysokých dřevěných plošinách zavěšených nad řekou, z každé strany obklopena vysokými skalami a z nich tekoucí vodopády. Stojí za zmínku, že voda v řece je velmi ledová (kolem 12 stupňů). Lidé se zájmem o koupání si mohou vzít plavky.  

11) Side - Side je malé malebné městečko ležící na starověkých ruinách. V tomto turistickém letovisku stojí za vidění několik míst: staré město a přístav (je zde Apollónův chrám), archeologické muzeum a nádherně zachované starověké divadlo. Ideální místo pro milovníky poznávání památek a míru.

 

Aby byl váš pobyt v Turecku ještě atraktivnější, dole uvádíme přímé odkazy na nabídky zájezdů pořádaných naší cestovní agenturou Ahoj Alanya. Na těchto prohlídkách najdete většinu z výše zmíněných míst, která stojí za vidění.

 

ALANYA CITY TOUR“ (kliknutím na název prohlídky přejdete přímo na nabídku), prohlídka probíhá s českým průvodcem.

SAPADERE KANION JEEP SAFARİ“ (kliknutím na název prohlídky přejdete přímo na nabídku)

SİDE MANAVGAT“ (kliknutím na název prohlídky přejdete přímo na nabídku), český průvodce

PLAVBA NA PIRÁTSKÉ LODI“ (kliknutím na název cesty přejdete přímo na nabídku)

HAMAM TURECKÉ LÁZNĚ“ (kliknutím na název prohlídky přejdete přímo na nabídku)

 
 
 
pay with iyzico methods