Turecko a moře!
Turecko je obrovská a rozmanitá země. O této geograficky i geopoliticky unikátní lokalitě jsme již psali v předchozích příspěvcích na našem blogu. Dnes bychom se rádi zaměřili na jeden konkrétní prvek, který odlišuje vaši oblíbenou prázdninovou destinaci a dělá ji tak oblíbenou mezi turisty. Mnozí z vás si nedovedou představit dovolenou bez moře a Turecko je obklopeno ČTYŘMI MOŘI! Barvu si můžete vybrat :) Pojďme se na každou z nich podívat.
Moře obklopující Turecko
Černé moře
Začněme severem země a Černým mořem. Jeho název pochází od sulfidů, které barví vodu na černo. Je to největší světová zásobárna anaerobní vody. Jeho rozloha je 422 000 km², průměrná hloubka 1 315 m, maximální hloubka 2 258 m. Právě toto moře se vlévá do řek Dunaj, Dněstr a Dněpr. Teplota vody se pohybuje od 29 stupňů v létě do 5 stupňů v zimě. Nejdůležitější porty jsou zde:
Za koupelí v Černém moři jezdí turisté nejčastěji na dovolenou do Rumunska nebo Bulharska. V Turecku není toto moře kvůli nevyzpytatelnému počasí mezi turisty, kteří rádi odpočívají na pláži, příliš oblíbené. Tento region láká především turisty, kteří preferují poznávání a aktivní odpočinek.
Místní turisté, tedy obyvatelé Turecka, především z Ankary nebo Istanbulu, rádi navštěvují město Amasra, což je krásně položené letovisko, a město Safranbolu se Starým městem, které je zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.
Největší turecká města podél pobřeží Černého moře jsou: Samsun a Trabzon. O něco dále na východ je také město Rize, známé svými čajovými plantážemi.
Marmarské moře
Nejmenší turecké moře je Marmara, sevřené mezi Evropou a Asií, oddělené od Černého a Egejského moře slavnými průlivy – Bosporem a Dardanelami. Rozkládá se na ploše 11 472 km² a jeho maximální hloubka je 1355 m. V zimě se teplota pohybuje od 7 do 8 stupňů a v létě kolem 29 stupňů. Tento region se vyznačuje mnoha malými ostrůvky, ze kterých se získával mramor (řecky marmaros), odtud název moře. Rybolov je zde velmi silně rozvinut, stejně jako mezinárodní námořní cesta velkého hospodářského a politického významu.
Marmarské moře tvoří součást smluvní hranice mezi Evropou a Asií. Největší město a přístav je samozřejmě Istanbul!
Egejské moře
Nyní proplujeme Dardanely a budeme v Egejském moři. Turistům toto moře není třeba představovat, i když pobřeží Řecka a četné ostrovy (celkem asi 3000 ostrovů, většinou patřících Řecku) jsou mezi jeho příznivci stále oblíbenější. Jméno moře pochází od athénského krále Egea, otce slavného Thésea, který se měl podle legendy plavit na Krétu, aby zabil Minotauří příšeru. Nejdůležitější námořní přístavy jsou:
Je to geograficky nejzajímavější moře v Turecku!
Vyznačuje se velmi rozmanitým pobřežím, jsou zde četné poloostrovy a zátoky. Povrch zpestřují již zmíněné ostrůvky - vč. souostroví Kyklady, Dodekanésy, Severní Sporady i jednotlivé ostrovy jako Euboia, Chios, Lesbos, Samothrace. Za zmínku stojí, že Egejské moře leží v Egejské náhorní plošině. Region je poměrně často svědkem zemětřesení, protože je zde mnoho příkopů (včetně krétských, anatolských) a pánví.
Jsou zde také dvě aktivní sopky – na ostrovech Santorini a Nisiros.
Turistická sezóna u Egejského moře je kvůli mírně nižším teplotám o něco kratší než u Středozemního moře. Egejská část je poměrně větrná - jsou zde perfektní podmínky pro windsurfing nebo paragliding. Teplota vody se v zimě pohybuje kolem 12 stupňů, v létě dosahuje 25 stupňů. Hlavní turistická střediska:
Moře je zde docela teplé, bez silných proudů a navíc má velmi mírné dno.
Středozemní moře
V Turecku však není turisty oblíbenější moře než Středozemní moře. Toto vnitrozemské moře je jediné na světě, které je obklopeno zeměmi, které patří do tří částí světa.
Název Středozemního moře pochází z latinského slova mediterraneus, což znamená „uprostřed země“ nebo „mezi zeměmi“, protože se nachází mezi Afrikou a Evropou. Najdeme zde tak známé ostrovy jako Baleárské souostroví, Korsiku a Sardinii, Maltu a Kypr.
Středozemní moře v Turecku láká turisty především výbornou infrastrukturou, písečnými plážemi a samozřejmě slunečným počasím – slunečných dní v roce je zde přes 300. Ke koupání vybízí i teplota vody – v zimě se pohybuje kolem 18 stupňů, v létě dosahuje 29 stupňů.
Tato část země se z nějakého důvodu nazývá Turecká riviéra. Najdete zde taková oblíbená letoviska jako:
Pro ty, kteří rádi relaxují ve větším městě, bude nejlepší volbou Antalya - hlavní město regionu a samozřejmě nejdůležitější letiště celé Riviéry
Mimořádně úrodná půda a příznivé teplé klima činí tuto oblast ideální pro pěstování citrusových plodů, hroznů, fíků, banánů, melounů a vodních melounů. Pěstuje se zde také rýže a bavlna. Oblast středomořského Turecka si spojujeme především s cestovním ruchem, ale rozvíjejí se zde i další průmyslová odvětví – zde je třeba zmínit Antalyi, kde se těží chrom a mangan, Mersin (přístavní město, ropná rafinerie a textilní továrny) a Adana (pivovar a textil továrny).
U kterého moře byste chtěli strávit svou vysněnou dovolenou? :)