Mešita sultána Ahmeda je všem známá jako
"Modrá mešita"
Istanbul - jediné město na světě ležící na dvou kontinentech, o kterém už pravděpodobně každý slyšel. Město ukrývá mnoho majestátních památek, které očarují turisty svou krásou. Jedním z takových míst je slavná Modrá mešita, která je jedním z posledních příkladů klasického období islámského umění v Turecku. Má centrální polohu, poblíž známých památek, jakými jsou chrám Hagia Sofia a palác Topkapi.
Modrá mešita - historický přehled
Modrá mešita je budova ze 17. století, kterou nechal postavit sultán Ahmed I., od něhož pochází celý název mešity - Sultanahmet Camii, tedy mešita sultána Ahmeda. Zajímavostí je, že název "Modrá mešita" vytvořili ostatní národy, které navštívili toto místo, a to díky interiéru mešity, který je lemován více než 21 000 ručně vyrobenými dlaždicemi z İznik (město), ve kterých je dominantní barvou modrá protkané bílou a zelenou .
Kdy se začalo se stavbou a kdo byl za ni odpovědný?
Mešita se začala stavět v roce 1609 a byla dokončena v roce 1616 (rovných 7 let). Sultán chtěl postavit strukturu působivější než nedaleká chrám Hagia Sofia. Existuje legenda, že tehdy 19-letý sultán Ahmed I. se rozhodl postavit mešitu, aby získal od Alláha odpuštění za nepříliš dobré - nevhodné chování v mládí.
Architektem této nádherné budovy byl Sedefkâr Mehmet Aga, který byl žákem samotného architekta Sinana - dvorního architekta sultánů. Je zajímavé, že sám Sultan Ahmed I. pracoval při stavbě této mešity jako dělník. Vydal ze sebe maximum a pracoval až do konce!
Kolik minaretů má Modré mešita?
Modrá mešita v Istanbulu má 6 minaretů! Co je extrémně vzácné. Minarety - to jsou vysoké věže v mešitě, ze kterých se svolává k modlitbě. Pokud jde o toto číslo, existuje legenda, že sultán Ahmed I. při popisu své vize minaretů použil slovo "Altın" - něco zlaté, zatímco architekt Sedefkar omylem (i když existuje verze, která zejména proto, aby vytvořit nepraktické a příliš přehnané zlaté minarety) bylo chápat toto slovo jako "altı", což znamená šest.
Je to skutečně monumentální stavba
Modrá mešita byla postavena na téměř čtvercovém plánu (51,65 m x 53,40 m) a vede k ní pět bran. Z vnějšího náměstí vedou tři brány na vnitřní nádvoří, které je obklopeno křížovými chodbami (dlouhé chodby) podepřeny 26 sloupy překrytými 30 klenutými klenbami.
Do mešity jsou tři vchody. Dva z nich vedou z vnějšího nádvoří a jeden z vnitřního nádvoří. Nad mešitou se tyčí kupole s průměrem 22,4 m a uprostřed mešity se tyčí 43 metrů nad podlahou. Kupoli podpírají takzvané "sloní nohy", to znamená sloupy o průměru až 5 metrů. Na vrcholu každého z nich jsou citáty z Koránu, přičemž každý symbolizuje pilíře islámské víry.
Uvnitř Modré mešity je působivá modlitebna lemována červenými tureckými koberci. Je rozdělena na dvě části, menší - přístupnou pro turisty a větší - uzavřenou, otevřenou pouze pro lidi, kteří se modlí.
Kolik stojí vstup do mešity v Turecku?
Vstup do každé mešity v Turecku je zdarma, stačí být dostatečně zahalen. Při vstupu do mešity si vyzujte boty a zakryjete kolena. Dámy si také musejí zahalit vlasy a ramena šátkem.
Při návštěvě Istanbulu musíte vidět modrou mešitu! Tato budova je mimořádně působivá a mimochodem, každý může individuálně posoudit, zda byl plán sultána Ahmeda I. na zatmění sousední Haga Sophi splněn.