sleva při platbě předem!

Otrava jídlem během dovolené. Jak si můžu pomoct?

Publikováno 12 Září, 2022

Dnešní příspěvek na blogu je plně věnován zdraví. Před cestou do Turecka návštěvníky často zajímá na co si dát na místě pozor, zda je otrava jídlem v Turecku běžná, jaké jsou příznaky otravy a zda v Turecku existuje sultánova pomsta. Jak vyléčit případnou otravu jídlem, co se vyplatí jíst a čemu se vyvarovat, abyste neonemocnili? Tento příspěvek vám dá odpovědi přesně na tyto otázky.

Jak se vypořádat s nemocemi na dovolené?

Turecko je rok od roku mezi turisty oblíbenější, což samozřejmě ovlivňuje počet dotazů týkající se zdraví. Mnoho z vás před první cestou do Turecka přemýšlí, co dělat a jak se chránit, abyste neonemocněli a mohli si dovolenou užít naplno. 

Lot do Turcji

S jednou ze specialistek na cestovní onemocnění Annou Moller jsme si popovídali o tom, jak vidí nemoce z pohledu vedoucího zájezdu a běžného residenta a sepsali pro vás to nejdůležitější.

Jaké onemocnění je mezi turisty nejčastější?

Nejčastější nemocí mezi turisty je bohužel otrava jídlem. Čím je ale tato nemoc způsobena? Dle specialistky se tato nemoc vyskutuje především u osob, které mají zakoupenou službu ,,All inclusive". Díky této službě si tak často během prvních dnů pobytu na dovolené dopřáváme vše, co nám hotel nabídne. To však našemu tělu neprospívá a z nadměrné konzumace může dostat šok. Obrovské množství jídla, alkohol, silné slunce, vysoké teploty a přehřívání organismu - na to vše není naše tělo zvyklé a může tak na změnu reagovat různými způsoby. Návštěva zahraniční země znamená i změnu bakteriální flóry ve střevech a je potřeba věnovat navíc větší pozornost konzumaci nápojů a vodě, ve které se koupeme.

Myslete i na to, jak silné slunce v Turecku může být a vyhněte se nadměrnému vystavování se slunci a to především v prvních dnech vaší dovolené. V jiném případě vás může potkat úpal, přehřátí nebo popáleniny.

Skoro všechny hotely v Turecku mají klimatizaci, což je další faktor, který má za příčinu onemocnění kvůli rozdílu teplot ve vnitřním a venkovním prostředí. Můžete se tak setkat se zánětem krku, ucha nebo pálením očí. Všechna tato onemocnění jsou zapříčiněná klimatizací, proto se vyplatí věnovat pozornost nastavené teplotě na tomto zařízení.

Co může onemocněný turista očekávat od místního rezidenta? 

Rezident vám rozhodně nemůže podávat žádné léky! Toto je základní bod, který je třeba mít na paměti. Rezident nám samozřejmě může ohledně nemoci poradit, poskytnout pomoc při zavolání záchranky, sdělit nejbližší lékárny, ale o podávání léků nemůže být řeč. Navíc je dobré připomenout, že v případě, že je tato pomoc nezbytná a klient odmítne jet do nemocnice nebo jít k lékaři, může nás rezident požádat o podepsání písemného odmítnutí pomoci.

Velmi důležitým bodem, na který mnozí z nás zapomínají, jsou léky. Pamatujte, že léky, které musíte užívat, by měly být v příručním zavazadle. V tomto případě neexistují žádné zákazy ohledně převozu léků pro vlastní potřebu a je třeba si pamatovat, že v případě ztráty vašeho zavazadla ke stejným lékům v jiné zemi nemusíte mít přístup.

w aptece

Další důležitý bod - turecká lékárna

Nyní přejdeme k dalším velmi důležitým otázkám: Jak najdeme lékárnu a v čem se liší od těch v Česku? Co můžeme koupit v turecké lékárně? Jaké léky a suplementy dostaneme? Které léky vyžadují předpis a které ne?

Vyzpovídali jsme Agnieszku Dizmu, majitelku lékárny v Antalyi. Agnieszka se s námi podělila o obrovskou dávku poznatků o fungování lékáren v Turecku a o samotných lécích.

V čem je lérkárná v Turecku jiná a kde jí najdete?

Lékárny v Turecku jsou dobře značené. Najdete je pod nápisem ECZANE společně s bíločerveným označením a symbolem E. Otevírací doby lékáren jsou zpravidla od 7:00 do 19:00. V neděli mají obvykle zavřeno, což platí pro všechny lékárny mimo lékáren na pohotovosti.

Pokud je lékárna zavřená, na jejích dveří lze nalézt vyvěsený seznam lékáren, které jsou otevřené. Na seznamu najdeme mimo jiné i telefonní číslo na dané lékárny a adresu, kde lékarny najdeme. Tyto informace lze lehce uložit do vašeho telefonu díky QR kódu, který je na listu vyobrazen. Na dveřích lékárny pak najdeme i jméno a příjmení společně s kontaktem na majitele lékárny nebo lékárníka.

Nezapoměňte, že lékarny hravě najdete i na googlu nebo se můžete zeptat personálu hotelu, který vám jistě s hledáním lékárny rád pomůže.

Co v lékárně najdete a co si tam lze koupit?

Ve skutečnosti se lékárny v Turecku od těch v Česku příliš neliší. Každá lékárna má svůj sortiment hezky organizovaný a vystavený, tak, jako u nás. Rozdíly jsou tedy od těch našich lékáren minimální.

V přední části lékárny najdeme například doplňky stravy, vitamíny, dětské ubrousky a jiný sortiment pro maminky. Pokud si na dovolenou zapomenete vzít hřeben na vlasy nebo nůžky na nehty, najdete je v lékárně také.

Jako zajímavost můžeme dodat, že v lékárně se prodávají i přípravky na škůdce, jako například na mravence a potkany. Tudíž lze v lékárně koupit opravdu skoro vše. 

turecka apteka

Jak se v lékárně dorozumíme?

 V turistických lékárnách se většinou dorozumíte rusky nebo anglicky, takže pokud umítě některý z těchto jazyků, neměli byste mít problém. Pokud ani jeden z jazyků neovládáte, existuje několik dalších způsobů, jak se můžete v lékárně dorozumět a to třeba neverbálně čili rukama a nohama. Kdo neumí ukázat bolest v krku nebo bolest ucha ať se přihlásí. :)

Rovněž můžeme lékárníkovi ukázat fotku obalu léků, které bychom si chtěli zakoupit. Lékárník zkontroluje složení léku a pokud tento lék není v jejich sortimentu, pomůže vám najít náhradu. 

Co dělat, když vám dojdou léky na předpis?

Mnoho léků je v Turecku volně prodejných, což ale neplatí pro antibiotika.

Jaké léky dostaneme v Turecku bez receptu? 

  • léky na chornická onemocnění, jako například vysoký krevní tlak
  • léky na cukrovku
  • vitamíny a doplňky stravy
  • léky proti chřipce a proti bolesti
  • léky na migrénu
  • léky na štítnou žlázu, například Eutyrox v různých dávkách
  • steroidní masti
  • antikoncepční pilulky
  • a tablety ,,ráno po"

Co dělat v případě, pokud potřebujete léky na předpis?

Existují léky jako například psychofarmaka nebo antibiotika, které vyžadují předpis. V tomto případě je nutná návštěva lékaře. Někdy se stane, že turisti z Česka přijedou s vlastním receptem a léky chtěji vydat v Turecku. Bohužel české předpisy v Turecku neplatí a k dostání požadovaných léků na předpis je potřeba navštívit lékaře. Ceny léků jsou v Turecku však mnohem nižší než v Česku.

Co se týče cen v tureckých lékárnách, tyto ceny jsou stanoveny ministerstvem zdravotnictví. V Turecku navíc neexistuje žádná síť lékáren, jako je tomu například u nás v Česku. Do nedávna si v Turecku každý mohl otevřít a vlastnit několik lékáren. Dnes to však již není možné a lékárnu si může otevřít v Turecku jen ten, kdo má turecké občanství a má dokončené vzdělání s diplomem.

Jaké léky si vzít s sebou?

Před příjezdem do Turecka turisté často užívají probiotika. V Turecku je co se týče těchto léků velmi malý výběr, což ovlivňuje jejich cenu. Probiotika však lze zakoupit bez lékařského předpisu.

Pokud často trpíte onemocněním močového měchýře, vemte si léky s sebou. V Turecku na tento problém nenajdete tak plnohodnotné léky, jako u nás.

Jestliže trpíte průjmem, v turecké lékarně nenajdete námi známe černé uhlí. Doporučujeme tedy si do kufru přibalit i tyto léky.

V případě, že cestujete s kojencem, vemte si s sebou paracetamolové čípky.

Opravdu existuje sultánova pomsta?

Určitě vám zajímá, jestli sultánova pomsta opravdu existuje a pokud ano, jaké jsou její příznaky. Čtěte dál a dozvíte se víc.

 

Owoce

Jak rozeznáme otravu jídlem od sultánovy pomsty?

Otrava jídlem se projevuje rychlým a prudkým průběhem. Tento příznak však rychle pomine. Otrava jídlem je způsobena konzumací potravin, které jsou mikrobiálně kontaminované.

Sultánova pomsta - objeví se po třech až čtyřech dnech a drží se nás o něco déle než běžná otrava. Nemoc je způsobena odlišnou bakteriální flórou, rozmanitostí jídel, změnou jídelníčku a klimatického pásma. Je nutné dodat, že sultánova pomsta není nakažlivá a ne každý je na změnu bakteriální flóry citlivý. Před příjezdem do Turecka se vyplatí konzumovat jogurty bohaté na přirozené bakteriální kultury.

Osoby, které jsou na změny bakteriální flóry citlivý, mohou být vystaveny i vyšší pravděpodobnosti otravy jídlem. V tomto případě se opět doporučuje užívat probiotika 2 týdny před začátkem dovolené. Zvýšená konzumace jídel, orientální koření, přejídání, přehřívání organismu, málo pohybu, vystavování se slunci a konzumace většího množství alkoholu. To vše může mít velký dopad na náš organismus a to je třeba mít na paměti.

 Prevence aneb jak se onemocnění vyvarovat?

  • Pijte balenou vodu (je možné si s ní i čistit zuby)
  • Vyhýbejte se syrovým potravinám a rybám
  • Jezte ovoce a zeleninu bez slupky
  • Pokud se rozhodnete jíst mimo hotel, volte místa, kde najdete mnoho místních
  • Pijte nápoje bez ledu 

Příznaky

Příznaky jsou podobné ba dokonce stejné pro obě nemoci, tudíž je složité onemocnění diagnostikovat. Příznaky zahrnují:

  • průjem
  • bolest břicha
  • zvracení a horečka
  • bolest hlavy
  • závratě

Jak se stravovat po prodělání nemoci?

V první řadě jezte lehce stravitelnou stravu. Nedoporučujeme jídla s vysokým obsahem tuku, těžce stravitelná jídla, jídla, která nadýmají a poté hodně kořeněná jídla. Minimalizujte také konzumaci sycených a sladkých nápojů, které mohou dráždit náš trávicí systém.

Na snídani si můžete dát třeba rohlík s máslem nebo jiné pšeničné pečivo, jogurt nebo rýži. Jíst je možné i loupanou, vypeckovanou a vařenou nebo dušenou zeleninu.

Do jídelníčku se doporučuje zahrnout i zdravé tuky, jako je olivový olej, lněný olej nebo kvalitní máslo.

Maso - libové, kuřecí nebo krůtí s lehce stravitelnou omáčkou.

Ryby - treska, pstruh

Vejce - vařená nebo míchaná na másle

Mléčné výrobky - odstředěné a polotučné mléko, přírodní jogurt, bílý sýr, tvaroh, ayran.

Doporučují se i krémové polévky, které jsou většinou z čočky nebo jiných luštěnin.

 Jedzenie na plaży

Na jak dlouho se doporučuje zůstat na dietě?

Do ztráty příznaků, aby se opět nevrátily nebo se nezhoršovaly.

Mějte na paměti, že pití alkoholu na lačno není dobrý nápad. Nejednou se setkáváme u turistů s takovým názorem, že jeden lok pomáhá zabíjet špatné bakterie. To ale není pravda.

Alkohol zpomaluje práci střev a způsobuje hromadění a množení bakterií, které by měli být ze střev a trávicího systému vyloučeny. Tento fakt v pozdější fázi samozřejmě negativně ovlivňuje naše tělo a naši pohodu. Zapamatujte si to!

Pamatujte nejen na mírnou konzumaci jídla, ale i na to, aby váš jídelníček byl vyvážený. Jezte ovoce a zeleninu, které vašeu tělu dodají potřebný přísun vlákniny a vitamínů.

Jak můžete vidět, cestování do zahraničí není z hlediska zdraví a bezpečnosti tak hrozný. Je potřeba si pouze dávat pozor na to, co jíme a v jakém množství a vše bude v pořádku. Pokud však náhodou onemocníte, nebojte se využít služby tureckého lékaře nebo lékarny. Dobré pojištění je navíc základem bezpečné dovolené.

 

Přejeme vám proto bezpečnou a zdravě strávenou dovolenou a doufáme, že vám aspoň nějaké informace z tohoto článku utkvěly v paměti a byly pro vás přínosné :)

pay with iyzico methods
V Turecku máme rádi sladké... včetně koláčků! Dokonce i naše webová stránka používá cookies pro různé účely. Potřebujeme je k podpoře fungování a používání marketingových nástrojů. Více informací o souborech cookie, jejich typech, funkcích a pravidlech ukládání naleznete v Zásadách ochrany osobních údajů. Pokud máte stejně jako my rádi cookies a souhlasíte s používáním všech cookies, klikněte na „Ano, souhlasím!“. Pokud ne, změňte nastavení souborů cookie kliknutím na „Změna nastavení“ v tomto okně.