Sleva do 30 % při placení online!

Alanya nebo Side - kam jet na tureckou dovolenou raději

Publikováno 2 Duben, 2021

Váháte, jestli Alanya nebo Side? Zde představíme obě města, jejich atrakce i výhody. Volba je ale na vás - na turecké riviéře je všude dobře!

ALANYA NEBO SIDE? Kde se vyplatí jet na dovolenou?

Plánujete dovolenou v oblasti Turecké riviéry a nevíte, jaké turistické letovisko si vybrat? Jste na správném místě, protože v tomto příspěvku najdete odpovědi na všechny vaše otázky. Turecko je ideální zemí pro milovníky opalování na písečných plážích nebo u hotelových bazénů, milovníky historie a milovníky nočního života. Turecko je českou turistikou nejčastěji vybíranou prázdninovou destinací.

Možná začneme tím, co to je turecká riviéra?

 

Turecká riviéra

Turecká riviéra je číslo jedna mezi turisty, kteří navštíví Turecko. Jedná se o několik set kilometrů dlouhý pobřežní pás, který se táhne na jihozápadě Turecka u Středozemního moře. Riviéra je oblíbená kdykoli během roku, ačkoli turisty nejoblíbenějším obdobím je samozřejmě léto  (květen-září), kdy teplota dosáhne až 35 stupňů! Pobřežní pás je posetý četnými turistickými středisky a luxusními hotely.

Zaměříme se na dvě města, která jsou mezi turisty velmi oblíbená, tj. Alanya a Side.


ALANYA


Alanya je často zaměňována s Antalyou. Je to pravda - obě jména jsou si velmi podobná. Za zmínku stojí, že Antalya je město s letištěm, kde začínáte a končíte dovolenou. Antalya je obrovská, je hlavním městem stejnojmenné provincie a má přes 2 miliony obyvatel!

Alanya je  letovisko s 200 000 obyvateli, které je na jedné straně obklopeno horami Taurus a na druhé straně teplým Středozemním mořem. Je to nejoblíbenější letovisko na Turecké riviéře, které se nachází asi 120 km východně od Antalye.

Silné stránky Alanye:

 • Je to velké město s rušnými ulicemi, obchody, bary a kavárnami.
 • Milovníci nočního života jsou zde vítáni!
 • Pro milovníky nakupování je Alanya také důležitým bodem - máte zde největší výběr a ceny jsou určitě atraktivnější než v hotelových obchodech.
 • I když je město velké, dá se rychle projít - pěšky, autobusem nebo taxíkem.
 • Alanya žije po celý rok - takže pokud byste sem chtěli přijet mimo sezónu, nebojte se prázdných ulic a uzavřených obchodů! Alanya není jen turistické město, ale také univerzitní město - jsou zde dvě velké univerzity a v ulicích uvidíte spoustu moderních tureckých mladých lidí, kteří sedí v kavárnách, parcích a obchodech.
 • Velký výběr hotelů - od luxusních 5 * hotelů na okraji města, po intimní hotely v centru nebo levné hotely.

 

CO VIDĚT V ALANYI 

1) Pláž Kleopatra - je dlouhá a široká pláž v Alanyi, která se nachází na západ od města, je dlouhá 4 km. Pláž je písčitá a kamenitá a moře zde má krásnou azurovou barvu. Legenda praví, že samotná Kleopatra, egyptská královna, se koupala právě tady - odtud název pláže! Pláž je označena modrou vlajkou, která potvrzuje čistotu vody.

2) Hrad Alanya (Kale) - to je nejdůležitější památka ve městě! Hrad ze 14. století se nachází na vrcholu 250 metrů vysokého kopce. Z vrcholu je krásný výhled na pláže na obou stranách mysu a na celé město. Zřícenina pevnosti je turistům k dispozici a po dobu 3 let je zde také lanovka (teleferik), která veze turisty na kopec.

3) Přístav (Iskele) - srdce města. Skládá se z několika zajímavostí: loděnice Seljuk (Tersane), obnovená před několika lety, Červená věž s Etnografickým muzeem uprostřed (Kızılkule) a celá historická čtvrť (Tophane), kde se stala velmi malebnou. Ideální místo pro focení nebo  sklenici tureckého čaje v jedné z atmosférických kaváren!

4) Jeskyně Damlataş - nachází se v západní části, na straně pláže Kleopatra. Název znamená „Kapající kámen“ a dostal ho kvůli vodě stékající ze stalaktitů. Mikroklima uvnitř má léčivé vlastnosti, zejména pro lidi s respiračními chorobami, např. Astmatem. Jeskyně má po  celý rok konstantní teplotu - 22 stupňů.

5) Tradiční turecký bazar - Bazary jsou nepochybnou atrakcí Alanye - každá čtvrť města má svou vlastní. Můžete si zde koupit vše: od ovoce a zeleniny, sýrů, oliv, tureckých sladkostí a koření, přes suvenýry a samozřejmě slavné turecké oblečení. Nejznámějším bazarem Alane je Cuma Pazari, který se koná v pátek. Nachází se v centru města vedle autobusové zastávky.

6) Dimçay - atmosférické místo pár kilometrů od centra. Je to horská řeka s restauracemi umístěnými na vodě. Zde si můžete odpočinout od tepla ve městě. Nejlepší je jít tam na celý den, rozhodně se nebudete nudit! Pro lidi, kteří milují studenou vodu (kolem 10–12 stupňů), je možnost koupání v řece a pro ty, kteří dávají přednost teplejší vodě, je k dispozici bazén.

7) Městská mešita (Merkez Camii) - v Turecku stojí za to jít do mešity alespoň jednou, abyste zblízka poznali jinou kulturu. Městská mešita je jednou z mnoha krásných mešit města, a vyniká svými modrými dekoracemi. Nezapomeňte se před vstupem do mešity řádně připravit: sundejte si boty (nechte je na policích), zakryjte si ramena a kolena (ženy i muži). Ženy by si také měly zakrýt vlasy šátkem nebo dokonce širokým plážovým pareem.

8) Vyhlídková plošina (Seyir terasi) - místo, ze kterého můžete vidět celé panorama Alanye ze zcela jiné perspektivy než z hradního kopce. Stojí za to jít brzy a vidět výhledy během dne a po západu slunce. Na tomto výhodném místě je obrovský nápis „I LOVE ALANYA“ Každý si zde najde něco pro sebe!


SIDE

Na půli cesty mezi Alanye a Antalyi je naše další turistické středisko - SIDE. Je to druhá nejoblíbenější destinace, kterou si každoročně vybírají Češi plánující dovolenou v Turecku.

Side je malebné město ležící na starodávných ruinách. Mnohem komornější než Alanya, protože je také mnohem menší, ale velmi okouzlující. Nachází se zde mnoho luxusních hotelů a také malých hotelů.

Pláže jsou zde dlouhé, široké a písčité, s mělkým klesáním k moři, ideální pro rodiny s dětmi. Region je charakteristický modrým mořem a hřebeny hor Taurus. Letiště v Antalyi je vzdáleno pouze hodinu, což je 60 km, takže je to blíž než z Alanye.

Výhody Side:

 • Je to malé městečko pro milovníky klidu a pohody.
 • Je tu velmi mnoho nových luxusních hotelů na velmi dobré úrovni.
 • Pláž Side je ideální pro děti nebo pro ty, kteří začínají teprve s plaváním - je zde široké mělké pobřeží, pozvolné klesání do vody a jemný písek.
 • Pokud víte více anglicky německy, budete spolu vycházet bez problémů!
 • Budovy v centru jsou nízké a ulice jsou široké, je tu mnohem více ticha než v Alanyi.
 • Side se nachází v blízkosti velkého města Manavgat, kde můžete si jít nakoupit na známý bazar a neboť do nákupního centra.
 • Ze Side je blíže na letiště jako z Alanye!
 • Side po sezóně je tišší, ale mnoho hotelů a míst je stále otevřených.
 • Není tu takové vlhko jako v Alanyi, takže v hlavní sezóně je počasí o něco příjemnější.

Co se dá vidět v Side - atrakce Side

1) Staré město Side, tzv. Antik Side - Nachází se zde - slavný Apollónův chrám, respektive jeho pozůstatky. Uvidíte je ve všech prospektech nebo pohlednicích z tohoto města. Toto je ikona, kterou musíte vidět!

2) Side archeologické muzeum - nachází se ve starém městě.

3) Side divadlo - nádherně zachované starodávné divadlo.

4) Divadlo v Aspenodse - nachází se dále za městem směrem na Antalyi, jedno z nejzachovalejších divadel v Malé Asii! Má úžasnou  akustiku - i když je divadlo obrovské, můžete zde poslouchat koncerty bez jakékoliv další zvukové podpoře, a to i když sedíte v horních řadách! Slavný Aspendos festival opery a baletu se koná každý rok v tomto divadle.

5) Vodopád Manavgat - malý, ale příjemný vodopád, který se nachází na řece Manavgat nedaleko Side.

Dobrá atrakce pro děti, protože jsou zde i stánky prodejců slavné turecké kozí zmrzliny!

Je pro vás jednodušší se rozhodnout po přečtení tohoto textu? Doufáme! Pokud se stále nemůžete rozhodnout, zda Alanya nebo Side,  doporučujeme vrátit se do Turecka - a navštívit obě letoviska :) Je to pravděpodobně ideální řešení!

Pamatujte také, ať už jste v Alanyi nebo Side můžete s našimi fakultativními výlety navštívit obě města!


Fakultativní výlet;

Alanya City TOUR - Prohlídka Alanye (vyzvedneme vás z hotelů v Alanyi nebo Side a okolí) se koná po celý rok!

SİDE MANAVGAT - Prohlídka Side (vyzdvihujeme turistů z Alanye a Side) se koná po celý rok! Srdečně vás zveme !!! 

pay with iyzico methods